
Da je pandemija korona virusa prepolovila prodaju nekretnina u pljevaljskoj opštini najbolje se može vidjeti po činjenici da je lokalna uprava u prošloj godini po osnovu poreza na promet nekretnina prihodovala svega 59.142 eura. U lokalnoj upravi su tokom 2018. godine planirali prihod po osnovu poreza na promet nepokretnosti u iznosu od 70 hiljada eura, ali je u toj godini ostvaren prihod od 115 hiljada eura. U narednoj 2019. godini plan je bio isti, a ostvaren je prihod od 111 hiljada eura. U prošloj godini, vođeni situacijom iz prethodnih godina, planiran je prihod u iznosu od 90 hiljada eura ali je došlo do pada prometa nekretnina i ostvarenja budzetskog prihoda od svega 59 hiljada eura ili 65 odsto od plana.
-Ako imamo smanjenje prihoda od poreza na promet nepokretnosti, sasvim je sigurno da je došlo do pada prometa u prošloj godini iako nije došlo do smanjenja stope oporezivanja nepokretnosti prilikom prodaje - kaže za "Dan" vršilac dužnosti direktora Uprave lokalnih prihoda Vladimir Džuverović uz pojašnjenje da se plaća porez pri prodaji nepokretnosti od osam odsto i da se radi o ustupljenom prihodu lokalnoj upravi.
-U ovom slučaju osamdeset odsto poreza ide lokalnoj upravi, a državi dvadeset odsto - kaže Džuverović.
U Opštinskom odboru Nove srpske demokratije tvrde da do pada prometa nepokretnostima nije jedino dovela pandemija korona virusa, već da je to posledica dugogodišnjeg neulaganja u razvojne projekte na prostoru pljevaljske opštine.
-Imamo višedecenijsku praksu izvlačenja dobiti iz prirodnih bogastava pljevaljske opštine i isto tako višedecenijsko neulaganje u ovu sredinu. U naselju Guke imamo situaciju da se gradi osnovna škola sedam godina i ta ista škola ne postaje devetorazredna već ostaje na nivou petorazredne škole, koja i danas radi u sastavu matične škole u naselju Moćevac. U istom naselju pet godina se najavljivala gradnja dječijeg vrtića i isti se ove godine gradi. Deset godina je najavljivana rekultivacija deponije jalovine rude olova i cinka u naselju Gradac i sada imamo kašnjenja u realizaciji tog projekta. To su primjeri kako se investira u Pljevlja, dok s druge strane pljevaljska preduzeća u državnom vlasništvu posluju sa profitom i državi donose milionske prihode- ističe predsjednik pljevaljskog odbora Nove Milan Lekić i pojašnjava da takva praksa dovodi do iseljavanja stanovništva ali i do pada prodaje nekretnina, odnosno do pada potražnje za nepokretnostima.
Prema njegovim riječima postoji niz dobrih projekata u koje je trebala država da investira, odnosno da uloži novac kako bi došlo do otvaranja novih radnih mjesta i kako bi došlo do zadržavanja mladih.
-Ne može se iz ove sredine samo uzimati već se u istu mora ulagati. Neke od sirovina koje se sada eksploatišu ne mogu se obnoviti i zato se mora ulagati i u one grane koje nijesu vezane sa čistom eksploatacijom tih sirovina. Prvenstveno treba voditi računa o pokretanju industrije građevinskih materijala i proizvodnji hrane- kaže Lekić i podvlači da pljevaljska opština za to ima kapaciteta a da bi se sa takvim projektima pokrenuo jedan novi život koji bi omogućio i bolji promet nepokretnostima.
Prema podacima Monstata u prvom kvartalu ove godine došlo je do rasta cijena stanova na sjeveru Crne Gore i taj rast se odnosi na novoizgrađene stanove. Pa je prosječna cjena metra kvadratnog stambenog prostora 849 eura.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar