Te 2003., istican je privremen karakter deponije i naglašavano da će ona biti zatvorena nakon pet godina. Bilo je to još jedno neispunjeno obećanje bivših vlasti koje je imalo ozbiljne posledice za zdaravlje građana Nikšića. Problem je rastao iz godinu u godinu, i tek prošle godine je stavljen "ad akta". Ogroman doprinos u ovom procesu, osim Opštine Nikšić, dao je i Ekološki pokret (EP) "Ozon" koji je prethodne godine obilježio 18 godina od osnivanja. Izvršni direktor EP "Ozon" Aleksandar Perović u razgovoru za "Dan" ističe da su ponosni na punoljetstvo organizacije,ali najvećim uspjehom u 2024. godini smatra zatvranje deponije Mislov do.
– Najveći uspjeh u godini punoljetstva je doprinos uvođenju u zakonski okvir sistema upravljanja otpadom u Nikšiću, što je bio višedecenijski problem, kao i trajna zabrana deponovanja otpada na lokaciji Mislov do na čemu smo intezivno radili od dana osnivanja. To će ostati u pamćenju svih nas koji smo radili na tome i ostaviti trajni trag u našoj organizaciji, a vjerujem i u aktuelnoj lokalnoj samoupravi koja je bila nosilac tog procesa. Ne manje važno jeste i započinjanje stavaranja uslova za izgradnju Centra za upravljanje otpadom, transfer stanice i reciklažnih dvorišta, gdje kroz učešće u radnoj grupi koju je formirala Opština Nikšić, a koordinira Sekretarija za komunalne poslove i saobraćaj, komuniciramo sa Svjetkom bankom, Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencijom za zašitu životne sredine – ističe Perović i naglašava da je Mislov do bio prepoznat kao najveće neuređeno gradsko smetlište u Crnoj Gori.
– Negativan uticaj nekontrolisanog odlaganja različitih vrsta otpada na Mislovom dolu odražavao se kako na kvalitet životne sredine, tako i na javno zdravlje i ekonomiju ne samo lokalne zajednice, već i cijele Crne Gore. Gašenjem unutrašnjih požara koji su podrazumijevali kompleksne radove, zašto je bila angažovana firma Tekon iz Beograda, smanjeni su negativni uticaji, a početkom procesa sanacije zemljišta i smanjenjem rizika od površinskih požara i zatvaranje za dalju upotrebu, stekli su se uslovi za nastavak radova kao što su ravnanje podloge, uređenje sistema ocjednih voda, ozelenjavanje i stavljanje prostora u neku ekološki prihvatljivu namjenu, što je obzirom na lokaciju planine Budoš i potencijal vidikovca još jedan izazov koji imamo u budućem periodu - naglašava Perović. On dodaje da će EP "Ozon" i tokom ove godine biti uključen u definisanje održivog rješenja upravljanja otpadom u Crnoj Gori, naročito u kontekstu formiranja transfer stanice i reciklažnih dvorišta u Nikšiću, te pripremama uslova za izgradnju Centra za upravljanje otpadom.
– Pripremamo inicijativu ka lokalnom parlamentu za izradu studije zaštite rijeke Zete. Nastavljamo saradnju sa Turističkom organizacijom Nikšić, Sekretarijatom za komunalne poslove i razvoj i Komunalnim preduzećem kroz kampanju,,Naš grad, naš od(b)raz". Takođe, početak godine obilježiće lansiranje mobilne apliakcije za praćenje kvaliteta vazduha, sa savjetima kako zaštiti javno zdravlje, što je bila višegodišnja inicijativa koju ćemo u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine, sprovesti u dijelo. Pripremamo i inoviramo edukativne programe "Škola urbane ekologije" i "Obrazovanje o upravljanju otpadom i otpadnim vodama u školama" - najavljuje Perović.