
Predsjednik Ekološkog društva iz Bijele Ljubo Vulović za RTHN kaže da su se okupili, jer ih je prizvala savjest u odnosu na ovo što se dešava sa nekadašnjim gigantom.
– Svaku sreću želimo ovoj firmi, naročito zaposlenim. Nemamo nikakvih problema sa njima. Ovo iznenađenje koje su nam priredili sa ogradom, uznemirava nas, djeluje prijeteće. Mislimo da je nepotrebno. Okupili smo se da uputimo apel i sugestiju da pronađu druge načine da zaštite svoju imovinu i da ispoštuju oko 4 000 građana Bijele.
Turista dolazi u jedno pitomo, mediteransko mjesto. Ukoliko uzme smještaj u zgradi preko puta kada izađe na balkon i vidi bodljikavu žicu, nije nimalo primjereno. Mi smo istrajni i borba će biti neprestana. Kod resornog ministarstva ćemo tražiti da ovo preduzeće primjeni savremena sredstva zaštite, poručio je Vulović.
Izvršni direktor kompanije Adriatik 42 Marko Blažević bio je prisutan kako bi objasnio razloge zašto je postavljena žičana ograda.
– Riječ je o inostranom investitoru, firma Adriatik 42 je registorovana u Crnoj Gori. Od 93 zaposlena 88 su lokalci, od kojih je 90 odsto radnika sa hercegnovske rivijere i pretežno iz Bijele. Žao mi je zbog protesta. Naglasio bih da smo društveno odgovorna firma. Podržavamo opštinske manifestacije, doprinosimo lokalnoj zajednici. Većina menadžmenta je bila na godišnjem do 7. maja, kada smo sjeli i poslali odgovor. Ograda je dio standarda koji smo pokušali da uskladimo kako bi dobili sertifikat. Imamo UTU i građevinsku dozvolu za postojeću ogradu. Želimo da zajedno anuliramo tu nelagodu građana koja se stvorila zbog žice. Mi smo za saradnju i svaku komunikaciju. Vidjećemo šta je prihvatljivo i što neće stvarati nelagodu građanima, naveo je Blažević.
Podsjećamo, da su iz Ekološkog društva Aria Adriatik naveli da žele uspjeh firmi kako bi se svi pozicionirali na viši nivo. Dolazak ove firme obradovao je mještane nakon decenijske borbe za eliminaciju crne ekološke tačke, izazvane ogromnim količinama opasnog grita u srcu Bijele, Ipak, kako poručuju, riječ je o turističkom mjestu od kojeg žive mirni stanovnici, a sada se radi na podizanju visoke zaštitne ograde, na kojoj su montirani krugovi bodljikave, „žilet“ žice, koja predstavlja recidiv mračne prošlosti. Ovako rigidno i nehumano u današnje vrijeme ograđivanje od društvene sredine, mještani, kako su naveli u dopisu upućenom još u aprilu, doživljavaju kao uvredu, kao atak na moral, na kulturna i svekolika dostignuća proistekla sa tla Mediterana.
Коментари (0)
Оставите свој коментар