
Uprava prihoda i carina nastavila je s prinudnim naplatama dugova po osnovu poreza i doprinosa tako što je blokirala račun lokalnom preduzeću "Čistoća" na iznos od 306.000 eura. Zbog toga zaposleni ne mogu primiti aprilsku zaradu najvjerovatnije prije polovine juna. Istovremeno oko 160 radnika, koji brinu o čistoći grada, neće primiti na vrijeme ni majsku zaradu koju trenutno zarađuju.
-Tačno je da je ponovo blokiran račun preduzeća i da zaposleni nijesu primili aprilsku platu, rečeno nam je juče u pomenutom preduzeću.
Od pojedinih radnika smo saznali da postoji mogućnost da se zaposleni narednih dana okupe ispred sjedišta Uprave prihoda i carina u gradu kako bi iskazali nezadovoljstvo. Radnici tvrde da imaju dokaze da se nigdje u Crnoj Gori ne primjenjuju tako represivne mjere od strane Uprave prihoda i carina, a ističu i da je ukupan dug za poreze i doprinose 306.000 eura i da je bilo moguće otplačivati ga u ratama kako nebi došlo do blokade računa i prekida redovne isplate zarada. O protestu radnika "Čistoće" više će se znati narednih dana, jer su u toku konsultacije i dogovori.
Iz Sindikalne organizacije "Čistoće" ističu da su protesti i obustava rada neizbježni.
-Ukoliko se nastavi s blokadom računa, zaposleni ne mogu dobiti platu prije jula. Kako bi se izvršila deblokada, potrebno je prihodovati još 240.000 eura, kaže predsjednik pomenutog Sindikata Miroslav Gogić i pojašnjava da je Uprava prihoda i carina skinula s računa već više od 60.000 eura.
Gogić navodi da je položaj radnika veoma težak, iako ne postoji njihova krivica za dešavanja koja su dovela do blokade.
-Uprava prihoda i carina mogla je da izvrši naplatu preostalog duga kroz neki vid reprograma, kazao je Gogić.
Da je situacija izuzetno loša i da su najveći gubitnici radnici, tvrdi i Ranko Čolović, povjerenik Sindikalne organizacije koja djeluje u okviru Saveza samostalnih sindikata. I on za glavnog krivca imenuje Upravu prihoda i carina, tvrdeći da je "Čistoća" uspjela da se značajno obnovi i ojača prethodnih godina. Pritom je u prošloj godini platila oko milion eura duga prema Upravi prihoda i carina i stvoreni su uslovi da se dugovi po osnovu poreza i doprinosa u potpunosti isplate.
-Ostao je dug od 306.000 eura i nikakve blokade računa nijesu bile potrebne. Očigledno je da se selektivno postupa i da se vrši pritisak samo na određena preduzeća i ustanove, kazao je Čolović i dodao da nije pošteno da radnici trpe i da platu prime tek za dva do tri mjeseca.
U sličnoj su situaciji i profesori u Srednjoj stručnoj školi, jer je račun te vaspitno-obrazovne ustanove blokiran na iznos od 112.000 eura. Prva prinudna naplata je izvršena na iznos od 56.000 eura, a potom je stigla i druga blokada računa.