/ D.J.
31/03/2025 u 09:48 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Skupocjena oprema za kopanje uglja zarobljena u jami Petnjik: Milioni zatrpani 200 metara ispod zemlje

Da je milionski vrijedna oprema, koja je ulagana u cilju funkcionisanja privrednih subjekata na sjeveru Crne Gore, prepuštena propadanju, ukazuje i postrojenje za automatsko kopanje uglja koje već dvije i po decenije leži zatrpano u jednom od osam polja jame Petnjik beranskog Rudnika mrkog uglja.

Radi se o skupocjenim mašinama koje se nalaze 200 metara ispod zemlje, bez ikakvih realnih izgleda da će ikad više biti izvučene i iskorišćene makar za staro gvožđe. Naime, rudnik je 2001. godine prodat mješovitom vojvođansko-slovačkom preduzeću "Gradeks HBP", sastavljenom od kompanija "Gradeks" iz Kule i "HBP" iz slovačkog grada Providža. Svoj udio u privatizaciji Slovaci su tada prikazali uvezenom opremom za automatsko kopanje rude. Procijenjena vrijednost rudnika, koju su uradili i usvojili skupština akcionara i fondovi, iznosila je tada oko 12,5 miliona maraka. Tenderska komisija Savjeta za privatizaciju donijela je tada odluku o prodaji 73,57 odsto akcija rudnika. Poslije nešto više od godinu Slovaci su preuzeli kompletno upravljanje rudnikom, da bi u novebru 2002. godine potpuno nenajavljeno okončali svoju poslovnu misiju u Beranama. Tada su završili iskopavanje uglja u jednom već pripremljenom polju, uz pretpostavku da su iz Berana za godinu izvukli 100.000 tona uglja. Oni nijesu htjeli da ulažu novac u pripremu novog polja i izmještanje opreme. To je za posljedicu imalo proteste i štrajkove rudara, kao i uvođenje stečaja kada je 180 radnika upućeno na biro rada.

Za dalji rad rudnika nije bilo stručne radne snage

Prilikom privatizacije beranskog rudnika 2001. godine slovačko-vojvođanska firma "Gradeks HBP" obavezala se da plati preuzete akcije vrijedne 615.000 maraka i da izmiri dugovanja prema radnicima i povjeriocima, koja su iznosila oko 700.000 maraka. Kupac je, ujedno, preuzeo obavezu da kroz opremu i obrtna sredstva investira u beranski rudnik oko 19 miliona maraka i zaposli novih 200 radnika. U izvještaju MANS-a o dešavanjima u beranskom rudniku navodi se da je decembra 2002. godine na sjednici borda direktora konstatovano da se pomenuta kompanija nenajavljeno povukla iz posla. Naglašava se da se grupa stručnih radnika iz Slovačke vratila u svoju zemlju, a da druga grupa umjesto njih nije došla. Dodaje se da je dalji rad ovog kolektiva tada praktično bio blokiran, jer "postojeći radnici nijesu stručno osposobljeni za rukovanje najmodernijim mašinama za podzemnu eksploataciju uglja".

Odlaskom Slovaka i prvom neuspjelom privatizacijom rudnika skupocjene mašine za automatsko kopanje uglja ostale su u jami Petnjik i do današnjih dana zatrpane su zemljom. Stručnjaci tvrde da njihovo eventualno izvlačenje ne bi bilo ekonomski opravdano, iako im je vrijednost, svojevremeno prikazana, tri i po miliona eura. U kasnijem periodu novi vlasnici rudnika nijesu bili zainteresovani za tu opremu, tako da su u kupoprodajni ugovor ugradili stavku u kojoj se kaže da oni ne snose eventualne troškove vađenja opreme za automatsko kopanje rude iz pomenute jame.

Nadležni da donesu konkretne mjere za aktiviranje jame "Petnjik"

S obzirom na to da ove mašine nijesu bile predmet prodaje prilikom narednih privatizacija rudnika, one sada pripadaju državi. Stručnjaci smatraju da su one praktično otpisane i da je njihovo vađenje neisplativo.

– Sigurno da bi vađenje mašina koštalo više nego što one vrijede. Bio bi to izuzetno težak i veliki posao. Trista tona željeza trebalo bi izvući nekoliko kilometara zatrpanim tunelima i iznijeti sa dubine od 200 metara. Osim toga, poznato je da je jama Petnjik već dugo potopljena vodom zbog toga što rudnik nema struju i da to predstavlja otežavajuću okolnost – kazao je za "Dan" jedan od inženjera koji je svojevremeno radio u Rudniku mrkog uglja.

Nakon uvođenja stečaja i upućivanja rudara na biro rada, rudnik je 2007. godine kupila grčka kompanija "Balkan enerdži", vlasnika Viktora Restisa, koja nikad nije uspjela da organizuje ozbiljniji rad u jami Petnjik. Rudnik je od ove kompanije 2014. godine preuzelo preduzeće "Metalfer" iz Sremske Mitrovice. Tada je, uz upošljavnje 150 radnika, u rudniku pokrenuta proizvodnja, da bi prije pet godina ponovo bila prekinuta. Rudnik se i dalje nalazi van funkcije, a poznato je da je zbog višemjesečnog kvara na staroj trafostanici od 11. novembra 2022. godine bez struje, zbog čega su podzemne vode u potpunosti ugrozile jamu Petnjik.

Unošenje mašina u jamu i montiranje trajalo oko mjesec

Bivši rudari se prisjećaju da su mašine, nakon što su stigle u Berane, montirane čitavih mjesec dana.

– Kada su Slovaci dovezli modernu opremu za rudnik, stigla je i specijalna dizalica iz Slovačke. Tada smo proširivali tunele na pojedinim mjestima da bi mašine mogle da prođu. Unošenje tih mašina u jamu trajalo je oko mjesec dana nakon čega smo ih montirali u čelu polja B iz kog je kasnije eksploatisana ruda – prisjećaju se bivši rudari.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

15. april 2025 19:31