
Koordinatora na projektu profesor Radivoje Bogavac naglasio je da je opšti cilj projekta bio usmjeren na podizanje svijesti zajednice o problemu zloupotrebe alkohola i psihoaktivnih supstanci(PAS) u saobraćaju i potrebi za sprečavanjem posledica njihove zloupotrebe.
– Kroz realizaciju projekta postignuto je povećanje informisanosti srednjoškolske populacije o problemima, uzrocima i posledicama konzumacije alkohola i ostalih psihoasktivnih supstanci u saobraćaju. Zaštita pojedinca, zajednice i društva od zdravstvenog, socijalnog i ekonomskog rizika i štete koju zloupotreba ovih supstanci može da izazove u saobraćaju bio je jedan od prioritetnih ciljeva projekta - naglasi je Bogavac i dodao da su održane tri informativne radionice sa 60 učenika treće godine Gimnazije "Miloje Dobrašinović".
– Na tim radionicama povećan je stepen informisanosti i znanja učenika o štetnosti konzumiranja alkohola i psiho-aktivnih supstanci (PAS) u saobraćaju i pratećim posledicama. Interesovanje učenika za ovu temu bilo je više nego dobro, jer su izrazili intersovanje da što više znaju o ovim problemima i kako se društvo sa tim pošastima suočava - naglasio je Bogavac.
Predavači na projektu bili su profesorica psihologije Danka Gurešić, i inžinjer saobraćaja Muris Dobardžić.
Gurešić je istakla da upotreba alkohola i droge dovodi u životnu opasnost sve aktivne i pasivne učesnike u saobraćaju.
– Povećan je broj saobraćajnih nezgoda koji su uzrokovani upotrebom alkohola i psihoaktivnih supstanci i to stoga zavređuje pojačanu pažnju i još obimniji i intezivniji rad na prevenciji i edukaciji. Kao i većina drugih narkotika, alkohol i psihoaktivne supstance dovode do uzbuđenja, a zatim i do bitnog poremećaja u radu nervnog sistema. Kod vozača pod uticajem alkohola i psihoaktivnih supstanci oštećene su sve funkcije bitne za vožnju, psihičke i čulne, kao i motorni procesi, a stepen oštećenja srazmjeran je koncentraciji alkohola i droge u krvi - istakla je Gurešić.
Projekat je realizovan u partnerstvu sa NVO "Korak promjene", trajao je šest mjeseci i bio je podržan od strane Ministarstva saobraćaja i pomorstva Crne Gore.
Коментари (0)
Оставите свој коментар