Љето је у Игало "упловило" са већим бројем туриста од пројектованог, када је ријеч о упоредној, 2019. години. Према ријечима предсједника ове МЗ Зорана Савковића, смјештајни капацитети су попуњени на нивоу 70 одсто у односу на исти период претпрошле године, реализован је велики број инфраструктурних пројеката, али се на капиталне инвестиције чека годинама.
На неке попут изградње хотела у власништву Вектра Бока у центру Игала чак 12 година.
– На подручју Игала живи преко 8.000 становника, што је више него у неким општинама у Црној Гори. Да би Игало унаприједило јединствену понуду, неопходно је да се изгради хотел на мјесту некадашњег "Тамариса", обнови хотел "Игало", реконструише Прва фаза Института, уреди плато око некадашњег Агрума. Неопходно је и да се изгради обећани савремени тржни центар на 4.000 квадрата, изграде школа и аутобуска станица, надогради зграда Мјесне заједнице, среди Илијин парк, валоризује Титова вила, регулише ушће Суторине и направи централни колектор. За све ове инвестиције постоје пројекти или су ревидовани, а неопходна су милионска улагања. Са пројектима су врата отворена и за локалну управу да пронађе инвеститоре и реализује их. У финансијској конструкцији учествовали би привредници, мјештани са локалном управом и заинтересованим инвеститорима којих има, али их је неопходно привући одговарајућом инфраструктуром – каже Савковић.
Од позитивних примјера наводи да 100 домаћинстава у Дреновику недавно добило канализациону мрежу. Ради се и на спајању осталих домаћинстава на главну мрежу поред Спортске хале, а инвестиција је вриједна око 150.000 еура и за њу постоји пројекат.
Истиче да би акценат требало ставити на развој здравственог туризма, по којем је Игало надалеко препознато. Влада Црне Горе би требало да се одреди, а Општина је ту да помогне уређењу Прве фаза Института. Наглашава и да је несхватљива одлука власника Вектра Боке да се затвори један хотел, а други сруши.
– Хотели су се могли реновирати за пар милиона еура и имали би сада туризам на нивоу. Овако, на пар стотина метара два хотела, један запуштен, а други срушен. Да се у њих уложило, замислите шта би то значило за Игало, Херцег Нови. Да се то десило прије 12 година не би данас имали проблема ни са шеталиштем нити постављали питање за плаже. У тим хотелима имали би 1.000 луксузних лежаја. Земљиште на темељима бившег Тамариса је тренутно неугледан паркинг и надам се да ће Влада ускоро ријешити то питање и да ће добити судски епилог, јер је превише драгоцјено ово што Игало посједује и које све предности има – каже Савковић.
Један од симбола Игала биће и сатови, који ће ускоро бити постављени на раскрсници главне саобраћајнице. Три сата су стигла и у току су радови на постављању, а с обзиром на то да ће радити на струју добили су сагласност из ЦЕДИС-а за посебно напајање.
Уређење сквера је коштало око 20.000 еура, а већи дио новца обезбиједили су донатори.