Дводневни семинар о правима лица са инвалидидетом на тему “ПР и медијско представљање” чији је организатор НВО “Дјеца Црне Горе” из Тузи, уз финансијку подршку Министарства правде, људских и мањинских права отворен је данас у Колашину.
Пројекат “Право на живот без дискриминације” окупио је младе особе са сметњама у развоју, њихове родитеље и новинаре како би се упознали са медијским правима и начину извјештавања те уобичајеним проблемима у медијском представљању лица са инвалидидетом (ЛСИ) у Црној Гори, којем је један од главних циљева управо повећање социјалне укључености и нивоа информисања лица са инвалидитетом.
Кроз планиране дводневне радионице учесници ће се упознати са основама новинарства и извјештавања о ЛСИ, са посебном пажњом на терминологију која се може наћи у медијима када су приступ и људска права у питању.
- Специфични циљеви пројекта су смањење стереотипа и предрасуда према особама са инвалидитетом у црногорском друштву, повећање информисаности јавности и самих лица са инвалидитетом о правима особа са инвалидитетом, смањење стереотипа и предрасуда према ЛСИ код средњошколаца и осталих грађана и грађанки- појаснила је предсједница НВО Дјеца Црне Горе Сабра Децевић.
Она је истакла значај повећања заинтересованости локаних медија и броја прилога о ЛСИ кроз промовисање добрих и успјешних прича, те позвала медијске куће на сарадњу како би заједничким дјеловањем допринијели заступљености ЛСИ у цјелокупном друштву.
Децевић је појаснила како су у претходном периоду спроведене бројне активности међу којима је чак и урађено истраживање јавног мњења о перцепцији особа са инвалидитетом као и познавању антидискриминационих закона, које је показало да је неопходно повећати информисаност и свијест грађана и грађанки (средњошколаца) о правима, могућностима, као и проблемима са којима се особе са инвалидитетом суочавају укључујући и забрану дискриминације ЛСИ.
- Дјеловањем желимо да повећамо информисаност самих ЛСИ о могућностима које постоје у нашем друштву и на који начин могу најбоље искористити њихове потенцијале кроз организовање Школе за људска права ЛСИ- појаснила је Децевић додавши како је посјета институцијама које се баве промовисањем права ЛСИ, међу којима су Министарство за људска и мањинска права ЦГ, Омбудсман, Завод за запошљавање, итекако утицали на свијест ових лица и њихових родитеља о правима и могућностима даљег образовања и запошљавања.
Семинар води Кристина Ћетковић, дугогодишња новинарка и борац за људска права.