Pogled na Pljevlja / Foto: Arhiva
18/08/2021 u 06:56 h
Božidar JelovacBožidar Jelovac
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U Pljevljima za godinu dana ugašeno blizu 700 radnih mjesta

Alarmantni podaci Monstata za zaposlene u gradu na Breznici

Da je broj zaposlenih u Pljevljima u konstantnom padu svjedoče i najnoviji podaci Monstata za jul prema kojima je u gradu na Breznici zaposleno svega 4.526 osoba.

U poređenju s prošlom godinom kada je u istom periodu radilo 5.235 radnika, broj zaposlenih se smanjio za 667.

Iz Saveza sindikata ističu da je padu broja zaposlenih doprinijela pandemija virusa korona, ali i trka za profitom u energetskim kompanijama, odnosno u Termoelektrani i Rudniku uglja. Sindikalci napominju da je u tim preduzećima u poslednjih deset godina broj zaposlenih više nego prepolovljen.

– Poslednjih deset godina smo slušali priče iz Rudnika uglja kako se broj zaposlenih smanjio, proizvodnja povećala, a zarade su ostale na istom nivou ili su smanjene. Pritom poslednjih pet godina imali smo u Rudniku uglja prijavljeni profit od četiri do 13 miliona eura. Znači, u trci za profitom, preko leđa radnika, ugašena su mnoga radna mjesta – kaže predsjednik pljevaljskog sindikalnog povjereništva Ratko Pejović.

On pojašnjava da je u Rudniku uglja početkom druge decenije ovog vijeka radilo oko hiljadu i po radnika, dok je u Termoelektrani bilo više od 300 zaposlenih. Stalnim smanjenjem broja zaposlenih došlo se do toga da u Rudniku uglja i Termoelektrani radi svega hiljadu radnika.

– Ugašena su mnoga radna mjesta koja se nijesu smjela gasiti. Posebno je loša situacija bila u Rudniku uglja gdje je teret radnicima uvećan, a plate su smanjene – kaže Pejović.

Prema njegovim riječima, pandemija virusa korona je samo abolirala od odgovornosti predstavnike bivše uprave energetskih kompanija, jer je gašenje radnih mjesta u njima prouzrokovalo gašenje radnih mjesta u ugostiteljstvu, trgovini i zanatstvu.

– Ranije su najbolji pazari bili u trgovačkim i ugostiteljskim radnjama, ali i kod zanatlija kada zaposleni u CEDIS-u, Termoelektrani i Rudniku uglja prime plate. Poslednjih godina, usled smanjenja broja zaposlenih, posebno u Rudniku, trgovci i ugostitelji ne primjećuju kad u tim kompanijama bude plata. Sasvim je jasno da je to uticalo da se smanji broj zaposlenih u uslužnim djelatnostima. Pritom sve to je zajedno uticalo na pad standarda života u Pljevljima i dovelo do raseljavanja – kazao je Pejović.

On je pozvao poslovodstva pomenutih kompanija da povećaju broj zaposlenih ili da povećaju plate radnicima.

– Svakako ne smije se zaboraviti ni to da je pandemija dodatno negativno uticala na ugostiteljstvo i trgovinu – istakao je Pejović.

Ne treba zaboraviti ni podatke da se 1984. godine broj zaposlenih u pljevaljskoj opštini kretao oko 14.000, 1987. gotovo 12.000 da bi 2018. godine broj zaposlenih bio oko 6.800. Pritom je 2004. godine u Rudniku uglja radilo čak 2.600 radnika.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

28. april 2025 10:37