
Ukoliko dobije potrebne dozvole za izgradnju, biznismen iz Njemačke Sabah Čolović namjerava da u rodnom selu Sinanovića Luke u Rožajama otvori fabriku solarne energije u koju planira da s partnerima iz Njemačke uloži više od 20.000.000 eura.
Čolović je kazao za "Dan" da je prikupio dozvole od Ministarstva poljoprivrede i od opštinskih organa, a da čeka da mu Ministarstvo ekonomije da zeleno svjetlo za početak radova.
-Ukoliko dobijemo sve potrebne dozvole, ja i moja dva partnera iz Njemačke, planiramo da odmah krenemo u kultivaciju zemljišta na kojem ćemo instalirati panele za proizvodnju solarne energije – kazao je Čolović, ističući da bi u prvih šest do osam mjeseci na projektu radilo oko 50 radnika, a stalni posao bi dobilo desetak radnika, čije bi zarade, kaže Čolović, bile oko 1.000 eura.
-Ja imam veliku želju da uložim kapital u opštinu gdje sam rođen. Čekam da mi resorno ministarstvo odobri koncesije. Mislim da je ovaj projekat od interesa za državu – smatra Čolović.
Podsjeća da je prije nekoliko godina, u namjeri da pokrene biznis, u Rožajama otvorio dva preduzeća ali da u njima nije uspio da pokrene proizvodnju.
-U razgovoru sa vlastima i drugim nadležnim institucijama, imao sam punu podršku za pokretanje industrijske prerade drveta ali kada sam zatražio koncesije, nisam ih dobio. To su bila samo usmena obećanja, a kada je trebalo srediti papirologiju, sve je postalo nemoguće i ja sam bio prinuđen da tu firmu blokiram – rekao je Čolović.
On je i prije nekoliko godina pokušao da pokrene proizvodnju solarne energije.
-Nisam uspio u prethodnom periodu da pokrenem ni ovaj biznis, a zbog čega je došlo do blokade, ja to ni danas ne znam – kazao je Čolović, ističući da je pokušao da otkupi dvije bivše fabrike u Rožajama, ali da mu ni to nije pošlo za rukom.
-Zbog neriješenih imovinsko- pravnih odnosa, kao i zbog neizmirenih obaveza prema bivšim radnicima, odustao sam od kupovine objekata Servistransa i bivše fabrike Titeksa. Nuđen mi je i objekat nekadašnje fabrike tepiha u Biševu i to samo za jedan euro. Ali i ta fabrika je opterećena obavezama prema stotinama zaposlenih koje investitor mora da izmiri, što je opet bilo neisplativo ulaganje pa sam odustao – rekao je Čolović.
Čolović smatra da bi Crna Gora morala da donese zakon kojim bi se investitorima garantovala sigurnost.
-Mora se skratiti proces papirologije, jer je to veliki problem za one koji žele da investiraju u Crnoj Gori. Mi želimo da investiramo u zakonskim okvirima, ali nam to do sada nije bilo omogućeno– istakao je Čolović.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar