
Brojni mještani Velike poručili su juče da nijesu tačni navodi da se stanovnici ovog sela ne suprosravljaju devastaciji državnih šuma na području Čakora. Njihova reakcija je uslijedila nakon što je predsjednik mjesne zajednice Momčilo Paunović kazao da pitanje šuma na Čakoru treba da riješe državni organi i da je koncesionar preduzeće "Pelengić trejd" koje eksploatiše šumu sa ovog područja svih ovih godina zdušno pomagalo Veliku, od izgradnje važnih puteva, kao što je Čakor – Mokra, do pomoći koju je koncesionar davao za sanaciju školskog objekata i izgradnju cekve na Ćafi.
-Potpuno je netačno da se Veličani ne suprotstavljaju dosadašnjem načinu gazdovanja šumana na području Čakora, jer tamo je napravljena prava kasapncica od strane privilegovanih koncesionara. Uostalom, oko sto mještana je potpisalo peticiju kojom se traži da se zaustavi sječa šume na ovom području i da se Čakor proglasi za park prirode. Ove šume su životima branili naši preci, tako da mi nemamo pravo da gledamo da se one nemilosrdno uništavaju da bi pojedinci izvukli veliko bogatstvo. Zato se ograđujemo od izjave predsjednika mjesne zajednice Velika Momčila Paunovića i nekih njegovih istomišljenika koji daju podršku koncesionaru "Pelengić trejd", navodeći da je on pomagao Veliku i da mi treba da se izmaknemo i prepustimo da ovo država riješi. U šumama koje se prostiru iznad Velike napravljen je pravi genocid – u ime mještana i drvoprerađivača Velike ističe Marinko Simonović.
On kaže da mještani opravdano sumnjaju da su koncesionari, na očigled Uprave za šume, pribjegavaali nezakonitim radnjama u šumama na području Plava.
-Trenutno komisija prebrojava doznačena i posječena stabla u odjeljenju koje se nalazi na lokalitetu Ječmište. To se radi jer se opravdano sumnja da je tamo doznačeno više stabala nego što je to predviđeno izvođačkim projektom. Uostalom, od 2011. godine firma "Pelengić trejd" nikada nije vršila primopredaju radova nakon završene sječe u pojedinim odjeljenjima. Na taj način stvarana je mogućnost da se posiječe više drvne mase nego što je to prikazivano. To su strašne malverzacije. Zato zahtijevamo da država raskine koncesioni ugovor sa "Pelengić trejdom" i da zaustavi dalju devastaciju ovog prostora – istakao je Simonović, dodajući da svi koji podržavaju koncesionara imaju neku ličnu korist.
Devastaciji Čakora suprostavili su se i iz NVO "Udruženje Veličana crnogorskog primorja" ističući da iza koncesionara ostaju uništeni putevi i prirodni resursi na ovom području.
-Na Crnogorskom primorju ima oko 400 porodica iz Velike i srcem i dušom vezani smo za zavičaj.Zalažemo se da koncesionar prestane sa uništavanjem šuma i prirode na Čakoru. Velika od koncesionara nije dobila ništa, sem štetu jer su nam uništili puteve i prirodne blagodeti koje nam je u amanet ostavila majka priroda – naveo je predsjednik NVO "Udruženje Veličana crnogorskog primorja", Radmilo Jokić.
U ime drvoprerađivača Plava Siniša Radenović ističe da je smiješno pričati da je firma "Pelengić trejd" pomagala Veliku.
- Ta pomoć trebala je da bude mnogo veća u odnosu na ono što je ovaj koncesionar odnio iz Velike i onog na šta ga obavezuje koncesioni ugovor. I ja sam kao drvoprerađivač koji nema koncesije na Čakoru podržavao akcije mještana Velike – naglasio je Radenović.
Vlasnik firme "Pelengić trejd", Ratko Pelengić tvedi da on ekspoataciju šume vrši u skladu sa zakonom, onako kako mu je to država omogućila. On je minulih dana nastavio da siječe šumu na lokalitetu Ječmište.
Коментари (0)
Оставите свој коментар