
Među njima je i projekat izgradnje pogona za proizvodnju sira u beranskom selu Šekular koji se zbog nedostatka sirovine i skupe tehnologije pokazao kao nerentabilan. Siraru nazvanu "Planinka" je u ljeto 2010. godine, u društvu beranskih opštinskih čelnika, zvanično u rad pustio tadašnji ministar poljoprivrede Milutin Simović i to uz pompeznu najavu da će se u njoj proizvoditi polutrajni sir visokog kvaliteta. Dva slična otvaranja ovog objekta upriličena su, uz prisustvo stranih donatora, godinu dana prije toga i to uoči lokalnih izbora u sklopu predizborne kampanje koalicije DPS-SDP. Na svečanom otvaranju "Planinke" naglašeno je da je za cijeli projekat utrošeno oko 150.000 eura od čega je 80 odsto sredstava obezbijedilo udruženje njemačkih zadruga i Rajfajzan konferencija DGRV. Takođe je saopšteno da su u izgradnji sirare učestvovali i Ministarstvo poljoprivrede, Opština Berane, Mjesna zajednica Šekular i Zadružni savez Crne Gore i da ona ima mogućnost da dnevno preradi do 1.500 litara mlijeka.
Međutim, ispostavilo se da je ovaj projekat, zbog niza otežavajućih okolnosti, a prije svega zbog nedostatka mlijeka, unaprijed bio osuđen na propast. Tako je "Planinka" radila samo povremeno sa dužim prekidima, kada je mlijeko, uz neznatan otkup od mještana, obezbjeđivano tako što je terenskim vozilima dopremano iz beranske mljekare "Zora", kako bi se od njega u Šekularu proizvodio polutrajni sir. No, i to je bilo kratkog daha, jer je bilo najteže stvoriti potrebne količine mlijeka da bi proces proizvodnje bio rentabilan. Sirara je definitivno zatvorena u septembru 2013. godine, da bi nakon toga u Šekular doputovao predstavnik njemačke zadruge, koja je investirala projekat, i raspoložive mašine preselio u jedno od bjelopoljskih sela u namjeri da tamo proizvodi polutrajni sir. Čelni ljudi Skupštine zadruge "Planinka" su tada potvrdili da su mašine otišle za Bijelo Polje i da je to urađeno zbog nerantabilnog poslovanja.
– Očigledno je da u ovom slučaju nijesu napravljene dobre procjene. Mi jednostavno nijesmo mogli da obezbeđujemo sirovinu za proizvodnju sira, tako da je čitavi projekat propao. Zato su došli Njemci i odnijeli mašine. Problem je u tome što je na prostoru Šekulara uništen stočni fond i što je ovo područje suočeno sa velikom migracijom stanovništva, tako da se nije čuditi što se ovo desilo – bila je zajednička ocjena članova Skupštine zadruge "Planinka".
I mještani Šekulara navode da se realizaciji čitavog projekta pristupilo neozbiljno.
– Sve je bilo i tužno i smiješno od otvaranja do zatvaranja sirare. Kao prvo lažirani su podaci o broju stočnih grla u ovom kraju, jer se kasnije ispostavilo da nema dovoljno mlijeka za organizovanje zamišljenih količina sira. Na kraju, neko je u tajnosti, bez znanja mještana, odnio mašine iako je ovaj pogon bio namijenjen za zaustavljanje iseljavanja lokalnog stanovništva i razvoj stočarstva na ovom području – priča mještanin Vesko Davidović.
Prema njegovim riječima, pogubno što su se i zvanično i pravosudni organi oglušili kada je ovaj slučaj u pitanju.
– Opšta je ocjena da dešavanja vezana za otvaranje i zatvaranje sirare najbolje potvrđuju da država nije imala odgovarajući pristup za rješavanje nagomilanih problema kada je u pitanju razvoj stočarstava u Limskoj dolini. Ali pogubno je i to što nikad niko od nadležnih nije kazao šta se zapravo desilo sa siraraom... Da stvar bude još gora niko od aktera ove priče nije odgovarao za ovu promašenu investiciju, iako se opravdano sumnja da su instaliranje sirare u Šekularu pratile koruptivne radnje – naveo je Davidović.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar