
– Lokalna uprava nije konsultovana kada su donijete takve odluke. Ovim se izuzetno utiče na gaženje lokalnih prava i nema nikakve garancije da neće doći do zagađenja prirode, a ukoliko dođe do štete, nema nikakvih garancija i obeštećenja Ulcinju. Ne zna se ni koje će benefite imati opština od eksploatacije nafte. Mi smo i 2016. godine bili protiv ovog projekta i predlažem da se preduzmu koraci sa NVO i građanima kao i čitavom Crnom Gorom, te da tražimo koje su implikacije koje ovaj projekat može imati. Takođe, ovaj slučaj podići ćemo i na međunarodni nivo i tražiti od organizacija za zaštitu životne sredine da nam pomognu i iskažu svoju solidarnost – kazao je Cungu.
Njegov partijski kolega Ilir Čapuni predložio je sledeće zaključke: 1. opština iskazuje duboku rezervu zbog istraživanje nafte; 2. pozivamo Vladu CG da preispita istraživanje nafte u podmorju; 3. pozivamo sve primorske opštine da sarađuju u ovom pravcu; 4. formiramo parlamentarnu komisiju od NVO i zainteresovanih pojednica koja će izvještavati u vezi sa svim događanjima; 5. obavezuje se izvršna vlast da pripremi detaljnu inormaciju i tretira uticaj na životnu sredinu, analizu perspektive privrede, uticaj na zapošljavanje i analizu sprovedenih javnih rasprava u 2015. godini.
Zaključke Force podržala je većina odborničkih klubova, a protivljenje je iskazao odbornik DPS-a Luiđ Škrelja, koji je kazao da on nije za zaključke, ali da kolegama iz partije ne zamjera ukoliko smatraju drugačije.
– Neke države je to spasilo. Istraživanje nafte je počelo i veže ga ugovor od preko 40 miliona eura. Mislim da mi nemamo snage da utičemo da taj posao zaustavimo i čemu donositi zaključke koji neće imati efekta. Vi iz Force imali ste kada da o tome mislite i radite, ali ste spavali pet godina – rekao je Škrelja.
M.K.
Коментари (0)
Оставите свој коментар