Šest radnika nikšićke Službe zaštite i spasavanja kojima su 31. marta prekinuti ugovori o povremenim i privremenim poslovima, od preksinoć ispred prostorija Službe štrajkuju glađu. Kažu da nisu dobili rješenja već da im je to predočeno iz Službe koja ih je angažovala jer im je zbog epidemije korona virusa bio potreban veći broj zaposlenih. Otpušteni radnik
Marko Marojević pojasnio je da su ugovori prekinuti nakon kontrole Upravne inspekcije koja je utvrdila da su nezakoniti.
-Dovedeni smo u zabludu što se tiče ugovora jer od advokata smo saznali da nam kao pripadnicima Službe zaštite i spasavanja nisu smjeli dati takve ugovore zbog rizičnosti posla i svega ostalog. Tražimo da nam se omogući nastavak rada- rekao je Marojević.
” Dovedeni smo u zabludu, a od advokata smo saznali da nam kao pripadnicima Službe zaštite i spasavanja nisu smjeli dati takve ugovore, kaže Marko Marojević
Upravna inspekcija naložila je Opštini da raskine te ugovore za devet radnika Službe zaštite i spasavanja. Marojević je kazao da su trojica njihovih otpuštenih kolega odlučili da sami rješavaju taj problem,a od šestorice koji štrajkuju, trojici ugovori, koje su potpisivali na četiri mjeseca, još nisu istekli. Neki od ugovora zaključivani su u decembru, dva mjeseca prije lokalnih izbora u Nikšiću, ali oni tvrde da nisu zapošljavani po političkoj osnovi.
-Nas politika ne zanima. Došli smo ovdje da posao obavljamo savjesno i profesionalno u službi svih građana Nikšića. Vrlo lako mogu provjeriti i naš CV i gdje smo radili prije ovog posla i koliko su se neki od nas mučili. Nije korektno da nas otpuštaju u ovakvoj situaciji, neki od nas imaju porodice, podstanari su - istakao je Marojević.
Vuko Nikolić kaže da pojedini imaju sertifikate za obavljanje posla vatrogasca-spasioca, konkursi za zaposlenje nisu raspisivani zbog specifičnosti ugovora, a da ih je na rad pozvao komandir Službe
Veselin Gardašević koji im je rekao da su potrebni jer osim epidemije počeće i ljetna požarna sezona.
-Gardašević, koji nas podržava kao i 95 odsto zaposlenih u Službi, nam je najavljivao mogućnost da nam ugovori budu produženi. Mi nismo krivi što su ugovori takvim - kaže Nikolić.
Čeka se odgovor Ministarstva finansija i socijalnog staranja
Veselin Gardašević kaže da su otpušteni radnici potrebni Službi i da neće dozvoliti da ne budu angažovani i dalje jer svi ispunjavaju uslove rada u toj djelatnosti, kao i po sistematizaciji radnih mjesta. Razgovarao je sa nadležnim u Opštini ali da mu je predočeno da je „to tako moralo“.
-Prije desetak dana poslao sam dopis Ministarstvu finansija i socijalnog staranja da nam izađu u susret i omoguće da tim ljudima produžimo ugovore, a onda u nekom vremenu da se raspišu oglasi za prijem na radna mjesta koja su sistematizovana - rekao je Gardašević i dodao da nije bio upoznat da ugovori nisu u skladu sa zakonom "jer se takvi daju svuda“.
Zaposlenje na određeno pomenutih radnika, ustvrdio je Gardašević, nije povezano sa lokalnim izborima u Nikšiću već su ih angažovali jer im je 40 odsto zaposlenih zbog korona virusa bilo odsutno.
Radnici tvrde da su pokušavali da stude u kontakt sa nadležnim u Opštini, ali da su samo, i to u holu zgrade, razgovarali sa sekretarom Sekretarijata za investicije i projekte
Živkom Kecojevićem koji im je rekao da im ne može pomoći. Među otpuštenim radnicima jedan je koji po spornom ugovoru u Službi radi već dvije godine kao magacioner.
Opština: Bila hitna potreba za zaposlenjem
Iz Opštine Nikšić navode da je bila „hitna potreba za zaposlenjem“, te da ih je Gardašević informisao da postoji određeni broj slobodnih radnih mjesta utvrđenih sistematizacijom 2019. godine koja nisu popunjena. Kako je Služba, pojašnjavaju, značajna popuna slobodnih radnih mjesta predviđena je kadrovskim planom za ovu godinu pa su se stekli uslovi utvrđeni Zakonom o lokalnoj samoupravi za donošenje odluke o pokretanju postupka za popunu radnih mjesta. Za tu odluku bila im je potrebna saglasnost resornog ministarstva zbog ugovora o reprogramu poreskog duga Opštine Nikšić. Gardašević ju je zatražio tek 22. marta.
-Komandir Službe zaštite i spasavanja je 22. marta 2021. godine uputio zahtjev za dobijanje pozitivnog mišljenja Ministarstva finansija i socijalnog staranja za novo zapošljavanje u kome je molio za hitnost u postupanju, odgovorili su iz Opštine i dodali da je Služba zaštite i spasavanja u decembru 2020. godine zaključila pet ugovora o privremenim i povremenim poslovima, a da je u ranijim godinama zaključivala četiri takva ili slična ugovora.
Advokat
Sava Kostić kaže da je zakonom jasno definisano za koja radna mjesta se mogu dati ugovori o privremenim i povremenim poslovima, te da to svakako nisu ona na koja su bili angažovani pomenuti radnici.
- Ukoliko su u pitanju sistematizovana radna mjesta i popunjena po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima to je potpuno nezakonito i upućuje na nešto drugo. Šta je to drugo to nadležni organi treba da utvrde. Inspekcijom i radom nadležnih državnih organa da se utvrdi šta se desilo i da taj ko se oglušio o zakonske norme odgovara. Šta je motiv oni to najbolje znaju i trebate pitati lica koja su bila odgovorna za zasnivanje takvog radnog angažmana s tim ljudima, po osnovu čega su ih na takav način radno angažovali - istakao je Kostić.
B.Brašnjo