
Ilegalno odlaganje
Hrvatska policija je 13. februara 2025. uhapsila 13 osoba koje su navodno bile uključene u mrežu koja se bavi ilegalnim odlaganjem opasnog otpada. Dvojicu glavnih osumnjičenih, dvojicu Hrvata, Europol smatra metama visokog profila. Vjeruje se da su odgovorni za krijumčarenje opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatsku.
Umjesto bezbjednog odlaganja otpada, on je jednostavno zakopan ili bačen na tri različite lokacije. Ukupno se radilo o oko 35.000 tona otpada, čime su kriminalci zaradili najmanje 4 miliona eura, prenosi Crime site.
Opasno
Kriminalna mreža koristila je legalne kompanije za transport otpada iz Italije u Hrvatsku. Iskoristili su transportne kompanije i druge poslove u obje zemlje kako bi sve držali na otvorenom. Istraživanje je pokazalo da je otpad, koji su kriminalci proglasili plastikom koja se može reciklirati, zapravo opasan. To znači da bi se to moralo rješavati na mnogo teži i skuplji način.
Falsifikovanje
Kriminalna mreža je profitirala koristeći prednosti visokih troškova tretiranja opasnog otpada. Na tenderima su uspjeli dobiti ugovore o preradi otpada u Italiji, nudeći znatno niže cijene od konkurencije. Nakon dobivanja ugovora, otpad je bez tretmana prevezen u Hrvatsku. Da bi zaobišli dozvolu zemlje odredišta, kriminalci su falsifikovali dokumente kako bi izgledalo kao da je otpad namenjen samo za reciklažu. Na ovaj način su uštedjeli dosta troškova i ostvarili značajan profit.
Unosno
Krijumčarenje otpada je unosna aktivnost koja kriminalcima može zaraditi veliki profit, a da rizik zadrži relativno niskim. Međutim, nelegalno odlaganje otpada uzrokuje ozbiljno zagađenje tla, zraka i vode, koje je često nepopravljivo. Takve kriminalne aktivnosti obično su praćene i falsifikovanjem dokumenata ili drugim krivičnim djelima kao što je pranje novca. Tokom akcije oduzeti su elektronski uređaji, mobilni telefoni i dokumentacija koja se sada dalje ispituje.
Коментари (0)
Оставите свој коментар