Lider Hrišćansko demokratske unije Fridrih Merc je "preživio" novo glasanje i izabran je danas u Bundestagu za novog kancelara Njemačke sa 325 glasova "za" i 289 glasova "protiv" i jednim uzdržanim. Glasalo je ukupno 618 poslanika od 630.
Prethodno je došlo do šoka u Njemačkoj, kada Merc nije izabran u prvom krugu glasanja.
Ovo je bilo veliko poniženje za njega, imajući u vidu da njegova koalicija ima 328 poslanika u Bundestagu. Ovo se nikada ranije nije desilo u istoriji savezne republike.
- Gospođo predsjednice, želio bih da vam se zahvalim na povjerenju i da prihvatim rezultate glasanja - rekao je Merc nakon glasanja, prenosi Bild.
Prvi put u istoriji njemačkog parlamentarizma, Bundestag ranije danas nije potvrdio izbor kancelara u prvom krugu glasanja, jer 18 poslanika vladajuće koalicije nije glasalo za Fridriha Merca.
Kao i u prvom krugu, glasanje je bilo tajno.
Merc je, ranije danas, dobio svega 310 od 630 glasova u parlamentu, iako njegovi konzervativci sa socijaldemokratama imaju 328 mandata.
Njemački mediji su ocijenili da će ovakav razvoj događaja, bez obzira na rezultat glasanja u drugom krugu, uzdrmati politički položaj Fridriha Merca i prije nego što mu počne mandat.
Dosadašnji kancelar, Olaf Šolc rekao je dnevniku Tagešpigl da prvi krug glasanja nije zabavan, ali da je moguće ispraviti štetu nastalu u prvom krugu glasanja. Šolc je, kako piše ovaj list, bio "vidno uznemiren".
Bivša kancelarka Angela Merkel napustila je počasnu galeriju Bundestaga poslije prvog kruga glasanja.
