- Ono što Ukrajina želi je zvaničan poziv da se pridruži NATO-u, ali to se neće desiti u toku julskog samita - navodi list, prenosi Politika.rs.
Istovremeno, Alijansa traži neku vrstu srednje opcije, koji bi Kijevu bio znak da im je obezbjeđena dugoročna podrška.
- Šta će to biti ostaje nejasno - piše "Njujork tajms - pozivajući se na izjave zapadnih diplomata.
Prema pisanju lista, učlanjenju Ukrajine protive se Njemačka i SAD i očekuje se da se Kijevu ponude instrukcije za kretanje ka ulasku u Alijansu.
- Situacija na terenu može da izgleda dosta gore nego danas i onda će pravo pitanje biti kako da se osigura da Rusija ne pobijedi - rekao je bivši ambasador SAD u NATO Ivo Dalder, kojeg citira "Njujork tajms".
Dalder je naveo da bi to pitanje moglo da potpuno promijeni prirodu debate, prenosi list.
Takođe, Sjedinjene Države se protive prebacivanju kontakt grupe za pomoć Ukrajini pod kontrolu NATO-a, navodi isti izvor.
Podsjećamo, Ukrajina je predala zahtjev za brzo učlanjenje u NATO u septembru 2022. godine, a na samitu u Vilnjusu prošle godine dobila je garancije da će se učlaniti u Alijansu kada se ispune uslovi za to.
Ranije je saopšteno da NATO razgovara o novim inicijativama za pružanje vojne pomoći Kijevu, posebno o mogućim promjenama u radu Ukrajinske odbrambene kontakt grupe, koja uključuje oko 50 zemalja, uključujući i nečlanice Alijanse.
U martu je šef vojnog komiteta NATO-a admiral Rob Bauer rekao da je pitanje članstva Ukrajine u Alijansi riješeno, ali da se razgovara o tome "kada će se to dogoditi i šta je za to potrebno".
Krajem septembra 2022. Volodimir Zelenski, predsjenik Ukrajine, je najavio podnošenje zahtjeva za ubrzan ulazak Ukrajine u blok.
Istovremeno, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je naglasio da je punopravno članstvo zemlje u Alijansi nemoguće tokom oružanog sukoba.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je da Moskva pažljivo prati situaciju i podsjeća da je insistiranje Kijeva ka pridruživanju bloku bila jedan od razloga za početak Specijalne vojne operacije, prenosi RT Balkan.