Рапидан пораст броја заражених у региону / - РТРС
25/01/2022 u 17:55 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Од 1. фебруара нова правила за путовања унутар ЕУ, ово су најважније промјене

Нова правила вриједиће од 1. фебруара, а истог дана на снагу ће ступити и акт којим се трајање потврда о вакцинацији за потребе путовања унутар ЕУ одређује на девет мјесеци (270 дана), преноси Индекс

Европски савјет данас је усвојило препоруку о координисаном приступу за олакшавање сигурног, слободног кретања током пандемије ковида 19.

Према најновијој препоруци, путници који посједују важећу ковид потврду не би требало да буду додатно ограничени у слободном кретању, односно не би требало да буду обавезни тестирати се приликом уласка у државе чланице. Нова правила вриједиће од 1. фебруара, а истог дана на снагу ће ступити и акт којим се трајање потврда о вакцинацији за потребе путовања унутар ЕУ одређује на девет мјесеци (270 дана), преноси Индеx.

Саопштење Савјета:

* Важећа ЕУ ковид потврда укључује:

Потврду о вакцинацији за вакцину одобрену на европском нивоу ако је прошло најмање 14 дана и не више од 270 дана од посљедње дозе примарне серије вакцинације или ако је особа примила допунску дозу. Државе чланице такође могу прихватити потврде о вакцинацији за вакцине која су одобрила национална тијела или СЗО.

* Негативан резултат ПЦР теста добијен највише 72 сата прије путовања или негативан брзи антигенски тест добијен не више од 24 сата прије путовања.

* Потврду о опоравку која показује да није прошло више од 180 дана од датума првог позитивног резултата теста.

* Од особа које не посједују ЕУ ковид потврду могло би се захтијевати да се подвргну тестирању прије или најкасније 24 сата након доласка. Путници с основном функцијом или потребама, прекогранични путници и дјеца млађа од 12 година требало би да буду изузети од овог захтјева.

Нова корона-карта

Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) требало би да настави објављивати ​​карту регија држава чланица с назнаком потенцијалног ризика од инфекције према систему семафора (зелена, наранџаста, црвена, тамноцрвена).

Карта би требали да се темељи на стопи пријављивања случајева за 14 дана, стопи вакцинације и стопи тестирања. На основу ове карте, државе чланице требало би да примјењују ​​мјере у погледу путовања у и из тамноцрвених подручја, гдје вирус циркулише на врло високим нивоима.

Посебно би требало обесхрабрити сва путовања која нису неопходна и захтијевати од особа које долазе из тих подручја које немају потврду о вакцинацији или опоравку да се подвргну тесту прије одласка и да се након доласка смјесте у карантин.

Кочница у нужди

Према новој препоруци, појачана је "кочница у нужди" за одговор на појаву нових варијанти забринутости или интереса. Када држава чланица наметне ограничења као одговор на појаву нове варијанте, Савјет би, у блиској сарадњи с Комисијом и уз подршку ЕЦДЦ-а, требало да размотри ситуацију. Комисија, на основу редовне процјене нових доказа о варијантама, такође може предложити расправу унутар Савјета.

Током расправе Комисија би могла да предложи да се Савјет договори о координисаном приступу у погледу путовања из дотичних подручја. Сваку ситуацију која резултира доношењем мјера треба редовно преиспитивати.

УНWТО и ЕЦТАА: Ограничења путовања не функционишу

Свјетска туристичка организација (УНWТО) и Европско удружење путничких агенција и тур-оператора (ЕЦТАА) упозорили су у уторак да ограничења путовања не функционишу и не придоносе никоме, тражећи укидање или ублажавање тих мјера.

Из УНWТО-а у саопштењу поздрављају и позив "сестринске" УН-ове Свјетске здравствене организације (СЗО) да се ограничења путовања укину или ублаже, напомињући како се СЗО позива на нове доказе о порасту и ширењу омикрон варијанте вируса.

"Ограничења путовања нису само неучинковита него и контрапродуктивна. Такве су мјере тек незнатно придонијеле заустављању ширења нових варијанти вируса, а проузроковале су друштвену и економску штету, највише у земљама у развоју", истичу из УНWТО-а, који се све вријеме пандемије противи општим ограничењима путовања, сматрајући да то може "обесхрабрити транспарентно и брзо извјештавање о новонасталим варијантама".

Бољим рјешењем виде додатне мјере за ублажавања тих ограничења, укључујући, али не ограничавајући их само на тестирање, изолације, карантина и вакцинацију, које би све и увијек требало да се темеље на доказима и прилагоде промјењивим околностима. С те стране, не слажу се ни с мјером да вакцинација буде једини услов за добродошлицу туристима.

"Када је ријеч о заустављању ширења нових варијанти вируса, ограничења путовања једноставно нису учинковита. Заправо, пресијецањем 'животног појаса' туризма, општа ограничења доносе више штете него користи, посебно у дестинацијама које повезују међународне туристе због послова, економске добробити и одрживих промјена", поручио је главни секретар УНWТО-а Зураб Пололикасхвили.

ЕЦТАА: Путна и туристичка удружења позивају државе чланице ЕУ на усклађивање правила путовања

Из ЕЦТАА су у уторак заједно са путним удружењима из ЕУ поручили да је путницима и пословним људима потребан стабилан и кохерентан европски оквир за поновно покретање путовања и сигурну припрему за прољеће, уз позив државама чланицама ЕУ на усклађивање правила путовања.

Осврћу се притом на пораст заражених и ширење нових варијанти вируса у посљедњих неколико седмица у Европи те најаве из Европске комисије из децембра 2021. да ће ЕУ дигитални ковид сертификат (ДЦЦ) вриједити девет мјесеци без допунске вакцине, а што су неке земље ЕУ већ "прекршиле", односно Француска, Италија, Данска и Малта скратиле су ваљаност ковид пропусница за вакцинацију за националну употребу на до седам или три мјесеца.

"Низ земаља такође је увео и додатне захтјеве за тестирање који се примјењују на вакцинисане/пребољеле путнике из ЕУ, што је противно тренутним препорукама. То забрињава путна и туристичка удружења у Еуропи", наглашавају из ЕЦТАА.

Наводе и како подржавају Европску комисију према којој је усклађено раздобље ваљаности ковид потврда нужно за сигурно слободно кретање и координацију на ниво ЕУ те препоручује чланицама да примијене исто раздобље ваљаности потврда за путовања унутар ЕУ и на националном нивоу.

Али, нова одступања забрињавају, због чега би се, сматрају у тим удружењима, државе чланице требало да ускладе тако да путовања између држава чланица буду могућа под једнаким условима широм ЕУ у сваком тренутку, а не да њих неколико наставља дјеловати једнострано, усвајајући различито раздобље ваљаности ковид потврда, као и различита правила у вези с дјецом и млађима од 18 година.

"Те недосљедности ће директно утицати на породице које желе путовати у зими и на прољеће, а погађају и појединачне путнике и компаније за планирање будућих путовања и резервације за одмор, које су тренутно и у саобраћају и у туризму још увијек и више од 30 посто испод нивоа из 2021. године", упозоравају из ЕЦТАА.

И они се позивају на објаве СЗО-а који наглашава неуспјех ограничења путовања у међународном ширењу омикрона, поручују да се тим ограничењима угрожава сигурно и слободно кретање у ЕУ те позивају владе да престану одступати и да обезбиједе јасан и усклађен процес на европском нивоу.

"Сада је и више него до сада потребна координација између националних влада како би се обезбиједила јасна, сигурна и досљедна правила те подржало повјерење путника, спасила предстојећа љетна сезона и у коначници обезбиједио привредни опоравак, у чему је туризам врло важан", закључују из ЕЦТАА.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 20:00