Arheolozi su na trgu ispred bazilike Svetog Jovana Lateranskog u centru Rima iskopali složenu arhitektonsku strukturu uključujući zidove za koje se vjeruje da su štitili monumentalnu baziliku koju je zamislio car Konstantin u 4. vijeku, navodi se u saopštenju ministarstva, prenosi RTS.
- Ovo je izuzetno važno otkriće za grad Rim i njegovu srednjovjekovnu istoriju, jer u modernom vremenu na trgu nikada nisu vršena obimna arheološka iskopavanja - saopštilo je Ministarstvo.
Početna struktura zgrade, nastale posle Konstantinovog edikta o toleranciji prema hrišćanima u Rimskom carstvu 313. godine, proširena je u više faza između 9. i 13. veka i u njoj je bio smešten papa sve do 1305. kada se privremeno preselilo u Avinjon u Francuskoj, dodaje se u saopštenju.
Područje oko bazilike Svetog Jovana Lateranskog uređuje se uoči Jubileja, jednogodišnjeg događaja koji počinje u decembru i koji se očekuje da će privući više od 30 miliona hodočasnika i turista u italijansku prestonicu.
Za vrijeme Jubileja rimokatolici imaju mogućnost da dobiju posebne oproste, ili oproštenje svojih grehova, ako ispunjavaju određene uslove i čine dobra djela ili hodočaste.
Duga istorija Rima, koja se proteže unazad skoro 2.800 godina, znači da radovi unutar grada često dovode do novih arheoloških otkrića.
Tokom prethodnih iskopavanja u blizini Vatikana za proširenje tunela uoči Jubileja otkrvena su poslednjih nedelja tragovi drevne rimske „fulonike“, ili vešernice, i prolaz sa stubovima za koji se vjeruje da je iz vremena cara Kaligule.