GERMANy njemacka / - HTTPS://WWW.1LURER.AM/
20/12/2025 u 09:10 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Zbog krize i straha od inflacije, Njemci ne žele da troše

Njemci su prepadnuti zbog uporne krize i opšte neizvjesnosti i novčanik otvaraju sve manje od vremena svjetske finansijske krize, pokazuje novo izdanje barometra potrošačkog raspoloženja.

Barometar nirnberških instituta za istraživanje tržišta GfK i NIM ukazuje da njemački građani mjesecima sve snažnije naginju štednji i uzdržavaju se od trošenja, prenosi dpa.

GfK i NIM za januar prognoziraju pad indeksa potrošačkog raspoloženja za još 3,5 poena, na minus 26,5. Istovremeno, indeks štednje je u decembru skočio na 18,7 i najveću vrijednost u više od 15 godina.

U Njemačkoj skuplji grijanje, osiguranje, kafa, puter, čokolada, maslinovo ulje...

- To nisu pozitivni signali privredi uoči Božića … a raspoloženje potrošača najavljuje i loš start dolazeće godine - rekao je ekspert NIM Rolf Birkl.

GfK i NIM svakog mjeseca anketiraju građane za obračun indeksa koji ukazuju na stepen volje za trošenje, odnosno štednju.

Još jedan pravac redovnog istraživanja je prognoza ispitanika o sopstvenim prihodima u narednih 12 mjeseci.

U decembru, indikator tih očekivanja je potonuo treći uzastopni mjesec, sada na minus 6,9 poena. Analitičari to pripisuju strahu od inflacije.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

20. decembar 2025 09:11