Taj stav Pariza je promijenjen, budući da je Francuska ranije bila skeptična po pitanju proširenja EU, rekao je Trokaz na međunarodnoj konferenciji Izgledi i implikacije za zajedničku spoljnu i bezbjednosnu politiku Evropske unije u 2025. godini.
- Imamo jasnu politiku - želimo da se komšije, partneri i prijatelji pridruže Evropskoj uniji. Cilj je jasan i mi snažno podržavamo i pomažemo partnerima da se približe EU - kazao je Trokaz na konferenciji koju organizuje Centar za međunarodne i bezbjednosne poslove - ISAC fond.
Trokaz je naveo da proces pristupanja Uniji "nije takmičenje, već politička volja" i dodao da je riječ "o stabilnosti i koherentnosti kontinenta".
- Ako pogledate mapu Evrope, svako može da vidi da su šest zemalja Zapadnog Balkana crna rupa, okružena državama koje su u EU. To nije normalno - dodao je on, prenose mediji.
Naveo je da je Srbija trenutno 58 odsto usklađena sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU i to ocijenio kao napredak.
- Nije sto odsto, ali je bolje (nego ranije), i to je važno. Srbija čini više nego što govori, što je veoma važno - rekao je Trokaz.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žofre izjavio je da postoje brojne reforme koje Srbija treba da ispuni do kraja ove godine.
- Neke od njih su veoma važne i odnose se, na primer, na izbore. Mislim da Srbija napreduje u određenim oblastima i da će moći da ispuni cilj do kraja godine. Ako je potrebno nekoliko nedjelja više da se reforme sprovedu, ne mislim da je to ključno, nego da proces bude nastavljen i da bude smislenih rezultata - rekao je Žofre.
Komentarišući reformsku agendu Srbije, u sklopu Plana rasta za Zapadni Balkan, Žofre je kazao da je cilj ubrzati privredni rast regiona i generisati podršku.
- Znamo da podrška u Srbiji nije velika koliko bismo željeli. Pitanje je kako pokazati da integracija može doneti konkretne, opipljive benefite građanima i da mogu direktno i konkretno da vide šta dobijaju od EU - naveo je šef Delegacije EU.
On je izrazio uvjerenje da je na Zapadnom Balkanu prevaziđen skepticizam koji je bio akumuliran kroz dugogodišnji proces pristupanja i da je povećana svijest da je EU veoma ozbiljna kada je riječ o proširenju i da je "otvorena, aktivna i odlučna" i prema Ukrajini i Moldaviji i prema Zapadnom Balkanu.