
Danska je najavila danas da će protjerati 15 ruskih diplomata, u skladu sa koracima koje su preduzele druge zemlje Evropske unije (EU), nakon izvještaja o pronađenim masovnim grobnicama i ubistvima civila u ukrajinskom gradu Buči.
-To je još jedan primjer brutalnosti, okrutnosti i ratnih zločina, koji su se očigledno dogodili u Buči- rekao je danski ministar spoljnih poslova Jepe Kofod na brifingu za novinare, prenosi agencija Rojters.
Taj potez dolazi nakon što je nekoliko drugih zemalja EU, uključujući Francusku i Njemačku, u ponedjeljak reklo da će protjerati ruske diplomate.
Moskva, koja tvrdi da su slike pogubljenih civila u Buči proizvodi ukrajinske i zapadne propagande kako bi dikreditovali Rusiju, rekla je da će Kopenhagen dobiti odgovor na protjerivanje, prenele su RIA Novosti.
Dansko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da ne želi da prekida diplomatske veze sa Moskvom i da ruski ambasador i ostatak ambasade nijesu bili deo proterivanja, prenosi Slobodna Evropa.
Danska bezbjednosno-obavještajna služba navela je u izvještaju ranije ove godine da je ruska ambasada zapošljavala nekoliko obavještajnih službenika umiješanih u špijunažu.
- Želimo da pošaljemo jasan signal Rusiji da je špijunaža na danskom tlu neprihvatljiva - rekao je Kofod.
Slike mrtvih civila na ulicama Buče smještene 37 kilometara sjeverozapadno od Kijeva, pojavile su se nakon što je Ukrajina u subotu objavila da su njene snage vratile kontrolu nad celom kijevskom regijom i oslobodile gradove od ruskih trupa.
Коментари (1)
Оставите свој коментар