Stalna predstavnica Njemačke u UN Antje Leendertse predstaviće Rezoluciju u Generalnoj skupštini UN, a posle toga se očekuje odgovor predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Izvor RTS kaže da je Antje Leendertse bila najaktivnija "u antisrpskoj kampanji i u prikupljanju glasova za rezoluciju, između ostalog, putovala u Keniju i latinoameričke zemlje boreći se za svaki glas protiv srpskog naroda".
Delegacija Srbije na čelu s predsjednikom Vučićem boravi u Njujorku, gdje će 23. maja prisustvovati sednici Generalne skupštine UN na kojoj će se razmatrati predlog rezolucije o Srebrenici.
Predlagači rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda, a među kosponzorima su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Francuska, Hrvatska, Italija, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Sjedinjena Američke Države.
Stalna misija Srbije pri UN je apelovala na kosponzore rezolucije da, u interesu svih, prije svega naroda u BiH, ali i svih članica UN, povuku tekst rezolucije, kako države članice ne bi bile dovedene u poziciju da glasaju o osjetljivom pitanju koje zahtijeva konsenzus.
Kako saznaje RTS, postoji velika mogućnost da će Grčka glasati za Rezoluciju.
Grčke vlasti se pozivaju na crnogorske amandmane i čini se, kaže izvor RTS-a, "da je to bila smišljena akcija protiv Srbije i da im je to dovoljan razlog da podrže Rezoluciju o genocidu".