Pregovori su najnoviji primjer kako gospodin Tramp spaja upravljanje i porodični biznis, posebno u zemljama Perzijskog zaliva.
Od povratka na dužnost, predsjednička porodica i preduzeća su najavili nove poduhvate u inostranstvu vrijedne milijarde dolara, zaradili stotine miliona od kriptovaluta i prodali karte za privatnu večeru koju je organizovao Tramp.
Naredne sedmice Tramp će u Bijeloj kući ugostiti i saudijskog prestolonasljednika Mohameda bin Salmana.
- Princ nadgleda projekat vrijedan 63 milijarde dolara koji bi trebao transformisati istorijski saudijski grad Dirija u luksuznu destinaciju s hotelima, maloprodajnim trgovinama i poslovnim prostorom. Trampova kompanija ima tradiciju davanja svog imena projektima mješovite namjene koji hvale 'ikonični luksuz - navodi list.
Glavni izvršni direktor Dirija projekta Džeri Inzerilo izjavio je kako još ništa nije objavljeno, ali da će uskoro biti.
- Samo je pitanje vremena kada će se dogovor zaključiti - rekao je.
Sklapanje poslova i diplomatija su sve više isprepleteni za Trampa i članove njegove porodice. Neki su se uključili u poslovne razgovore širom svijeta uporedo s njegovim državničkim vještinama, miješajući profitabilne poduhvate s političkim odnosima.
Dirija je jedan od nekoliko tekućih saudijskih projekata koji su toliko veliki da ih zvaničnici nazivaju "giga-projektima".
Izvršni direktor kompanije Dar Global, Ziad El Chaar, prošlog mjeseca je izjavio da dolaze novi Trampovi projekti u Saudijskoj Arabiji.
- Vidjećete da najavljujemo više saradnji s giga-projektima - rekao je za medije na Bliskom istoku.
Dar Global nije rekao da li se te izjave odnose na Dirija ili na neki drugi tek objavljeni sporazum. Svi giga-projekti su u vlasništvu saudijskog državnog fonda.
U Saudijskoj Arabiji, planirana je izgradnja Trampovog tornja u Džedi, a dva projekta su najavljena u Rijadu.
Izgradnja Trampovog hotela i tornja je započela u Dubaiju, najvećem gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ugovor o golf terenu u Kataru je omogućio porodici Tramp da započne posao s državnom firmom za nekretnine.
Svaki poduhvat generiše naknade za licenciranje korištenja Trampovog imena. Dar je prošle godine platio Trampovoj organizaciji 21.9 miliona dolara na ime naknada za licenciranje, prema njegovom finansijskom izvještaju. Dio tog novca ide samom predsjedniku, prenosi "Klix".
