Pošto je u ponedjeljak postao 47. predsjednik SAD-a, Tramp je potpisao brojne uredbe, od kojih se neke odnose na suzbijanje emigracije s teritorije Meksika.
Vršilac dužnosti ministra odbrane SAD-a, Robert Sejlasis, danas bi trebalo da potpiše naređenja o raspoređivanju vojnika, ali još nije poznato koje će jedinice ići na granicu, a mogao bi biti promijenjen i ukupan broj vojnika.
Na granici se već nalazi oko 2.500 pripadnika američke Nacionalne garde i rezervnih snaga, ali nema vojnika u aktivnoj službi.
Očekuje se da će dodatni vojnici pomagati graničarima kada je riječ o logistici, transportu i izgradnji barijera. Slične dužnosti su obavljali i ranije, kada su ih na granicu slali i Tramp za vrijeme prvog mandata (2017-2021) i doskorašnji predsjednik Džozef Bajden (2021-2025).
Očekivano slanje vojnika da obezbjeđuju granicu, u prvoj nedjelji Trampovog drugog mandata, jedan je od prvih koraka u sklopu njegovog plana da proširi upotrebu vojske u te svrhe, prenosi N1.
U jednoj od prvih uredbi koje je potpisao u ponedjeljak, Tramp je naložio ministru odbrane da utvrdi plan za „zatvaranje granica“ i suzbijanje „nezakonite masovne migracije“.
Obalska straža, čiju je komandantkinju Lindu Fejgan Tramp juče smijenio, najavila je istog dana da šalje više brodova, letjelica i pripadnika u „Američki zaliv“, što je u skladu s Trampovom direktivom o preimenovanju Meksičkog zaliva.
Tramp je u ponedjeljak, u prvom obraćanju po stupanju na dužnost, rekao da će „proglasiti vanredno stanje na južnoj granici“, da će „svaki ilegalni ulazak biti spriječen“ i da će „započeti proces vraćanja miliona i miliona kriminalaca tamo odakle su došli“.