Munja je izazvala zapanjujućih 101.309 smrtnih slučajeva između 1967. i 2020. godine, sa naglim porastom između 2010. i 2020. godine, saopštio je tim istraživača na čelu sa Univerzitetom Fakir Mohan u istočnoj državi Odiša.
- Rezultati ukazuju na stalni porast aktivnosti groma u Indiji, pozicionirajući je kao najvećeg ubicu među prirodnim katastrofama izazvanim klimatskim promjenama - navodi se u saopštenju. Iako se izvještaj bavi podacima o smrtnim slučajevima, a ne broju udara, kaže se da „munje u Indiji postaju sve nepredvidljivije“.
Rast globalnih temperatura
Podaci su pokazali da je prosječna godišnja smrtnost po indijskoj državi porasla sa 38 od 1967. do 2002. na 61 od 2003. do 2020. godine - u periodu kada je stanovništvo zemlje takođe brzo raslo na 1,4 milijarde ljudi. Udari groma su uobičajeni u Indiji tokom monsunskih kiša od juna do septembra, koje su ključne za obnavljanje regionalnih zaliha vode.
Ali naučnici kažu da se njihova učestalost povećava zbog porasta globalnih temperatura, što dovodi do kaskade ekstremnih vremenskih događaja. Više temperature vazduha stvaraju više vodene pare, koja nakon hlađenja na nadmorskoj visini stvara električna naelektrisanja koja varniče i time munje.
Ljudi se često sklanjaju pod drveće
Veliki broj smrtnih slučajeva u Indiji je takođe posledica neefikasnih sistema ranog upozoravanja i nedostatka svijesti o tome kako da se smanji rizik, dodaje se u izvještaju objavljenom u Međunarodnom časopisu za životnu sredinu, razvoj i održivost. Masovne smrti od pojedinačnih udaraca su uobičajene, na primjer kada se grupe farmera zaklone ispod drveta od kiše.
U izvještaju se navodi da podaci o zabilježenim smrtnim slučajevima od groma pokazuju „trend rasta, pri čemu poslednje dvije decenije pokazuju najveći porast“, nazvavši to „alarmantan razvoj događaja“.
- Trend povećanja ekstremnih klimatskih uslova će vjerovatno pogoršati situaciju - dodaje se, uz „hitnu potrebu“ za promenama politike kako bi se ublažio efekat.