Maja Popović, muzička urednica KIC-a / KOMPOZITORKE IZ SJENKE, KIC, KIC BUDO TOMOVIC-LAZAR RUZIC
10/03/2023 u 11:55 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ciklus koji muzičare inspiriše na istraživanje

Trebalo je dugo da prođe da bi se kompozitorke emancipovale. To se desilo tek negdje sredinom 20. vijeka, a zahvaljujući promijeni okolnosti, društvenim promjenama i procesima, kaže Maja Popović

Ciklus "Kompozitorke iz sjenke", koji je 2015. kreirala Maja Popović, urednica muzičkog programa u KIC "Budo Tomović", i ove godine publici je predstavio značajna djela kompozitorki. Na devetom koncertu iz ovog ciklusa u velikoj sali KIC-a, održanom uoči Međunarodnog praznika žena, publici su predstavljene kompozicije Sofije Gubajduline (1931) - Sonata za kontrabas i klavir, Dore Pejačević (1885 - 1923) - Sonata za violončelo i klavir, i Luiz Faran (1804 - 1875) - Trio za flautu, klavir i violončelo. Sva tri djela premijerno su izvedena u Crnoj Gori. Djelo Gubajduline izveli su pijanista Aleksej Kurbatov i kontrabasistkinja Ana Zvicer, sonatu Pejačevićeve izveli su pijanistkinja Vladana Perović i violončelista Dmitrij Prokofjev, i na kraju, trio Žana Lekić - flautistkinja, Nataša Popović - pijanistkinja i Mladen Popović – violončelista izveli su djelo Franove.

image

Kurbatov i Zvicer izvodili muziku Gubajduline

KOMPOZITORKE IZ SJENKE, KIC, KIC BUDO TOMOVIC-LAZAR RUZIC

Tokom devet godina izvedeno je preko 40 muzičkih djela kompozitorki sa Balkana, Evrope i svijeta, od kojih većina premijerno u Crnoj Gori. Program okuplja uglavnom domaće instrumentaliste, soliste i kamerne muzičare u raznovrsne ansamble i doprinosi da se na našoj muzičkoj sceni čuju djela jedinstvene vrijednosti i ljepote koje su stvarale kompozitorke, navodi Maja Popović.

Kompozitorkama se i danas teško priznaje kvalitet

Na pitanje zašto je i danas u 21. vijeku važno osvijestiti da su i žene kvalitetni kompozitori, Maja Popović navodi da muzičarke nijesu bile kroz istoriju ravnopravne, niti kao izvođači, a posebno kao kompozitorke.

– Trebalo je dugo da prođe da bi se kompozitorke emancipovale. To se desilo tek negdje sredinom 20. vijeka, a zahvaljujući promjeni okolnosti, društvenim promjenama i procesima. S razvojem društva otvarale su se mogućnosti za njihovo pojavljivanje u javnosti i njihovo pravo vrednovanje. Recimo, Luiz Faran, koja je u svoje vrijeme bila priznata pijanistkinja, bila je prva pijanistkinja koja se bavila pedagogijom, žena koja je radila kao profesor klavira, i to tek u 19. vijeku. Ili, Sofija Gubajdulina, koja je jedna od najvećih živih kompozitora, njen život je bio vrlo težak, i teško se probijala do statusa koji danas ima i koji zaslužuje – navodi Popović.

– U okviru ovog ciklusa najviše biram djela pisana za soliste i za kamerne sastave, jer cijenim kamernu muziku. A, i muzičari različitih senzibiliteta okupljeni u kamerni ansambl tada rade zajedno. Smatram da je veoma vrijedno da se razvija muzička saradnja, koja umjetnike često inspiriše i za kasniji zajednički rad. Bitno je i da se muzičari malo odvoje od svog standaradnog repertoara i da isprobaju nešto novo – kaže Popović.

image

Perović i Prokofjev na sceni KIC-a

KOMPOZITORKE IZ SJENKE, KIC, KIC BUDO TOMOVIC-LAZAR RUZIC

Zanimljivo je bilo vidjeti da se krenulo od djela savremene kompozitorke, da bi se potom izvodilo djelo nastalo na prelazu 19. u 20. vijeka, a na kraju sonata Faranove, iz 19. vijeka, koja ima odlike klasicizma i romantizma. Popović dodaje da je to rezultat dogovora s muzičarima.

– Sve više kroz saradnju s muzičarima osjećam da im se dopada ova tema - "Kompozitorke iz sjenke", i da i oni sami sve više istražuju – navodi Popović.

Ž.J.


 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
27. februar 2025 22:13