Direktorka Muzeja Ivana Ćupić / -foto: đorđe cmiljanić
07/04/2025 u 20:58 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ivana Ćupić: Funkcija umjetnosti nije da prikriva stvarnost, već da je raskrinka

Nemam problem s tim da više ne budem na rukovodećoj funkciji, ali imam pravo da zahtijevam da moja, eventualna, smjena bude zakonski korektna i opravdana. Stojim iza svojih rezultata i svih uspjeha Muzeja i galerija koji su postignuti u rekordnom vremenu, kaže Ivana Ćupić, dirketorka Muzeja i galerija Podgorice u razgovoru za "Dan"
image

Ulaz u glavnu zgradu podgoričkog Muzeja

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ
"Iz načina na koji je Savjet Muzeja i galerija Podgorice donio odluku kojom se ne usvajaju program rada i izvještaj o finansijskom poslovanju ustanove kojom rukovodim, smatram da je u pitanju bez dileme, politička igra", kaže mr Ivana Ćupić, direktorka JU Muzeji i galerija Podgorice, u intervjuu za "Dan".

Ona podsjeća da je prethodni Savjet usvojio izvještaj koji je, kako kaže, "trebalo korigovati samo sa par tehničkih izmjena", tako da je na prvoj konstitutivnoj sjednici usvojen.

– Međutim, kasnije je organizovano ponovno glasanje, a jedini član Savjeta koji ima veze sa likovnom umjetnošću podnio je ostavku. Mislim da se već tu nazire da je u pitanju neka vrsta dogovora, s ciljem mog razrješenja. Nemam problem s tim da više ne budem na rukovodećoj funkciji, ali imam pravo da zahtijevam da moja, eventualna, smjena bude zakonski korektna i opravdana. Stojim iza svojih rezultata i svih uspjeha Muzeja i galerija koji su postignuti u rekordnom vremenu. Pošto sam prije svega umjetnica, dozvolite mi da na ovo pitanje stavim tačku, rečenicom: "Funkcija umjetnosti nije da prikriva stvarnost, već da je raskrinka" - kaže Ivana Ćupić u razgovoru za "Dan".

• Koji projekat – program održan u podgoričkim Muzejima i galerijama u protekloj 2024. godini biste označili kao izuzetno značajan i zašto?

– Teško je izdvojiti samo jedan projekat budući da je program za 2024. godinu bio izuzetno bogat, sadržajan i raznolik. Mogla bih govoriti o izložbama koje su meni lično bile drage i značajne ali na nivou institucije koju predstavljam, moguće je izdvojiti one koje su generalno ostavile najveći utisak na javnost. To je, prije svega, Podgorički likovni salon koji je realizovan prvi put nakon dugogodišnje pauze. Istakla bih i organizovanje Međunarodne konferencije "Compendium of Cultural Policies and Trends" na kojoj je učestvovalo 80 članova asocijacije eksperata u kulturnim politikama, kustosa, muzejista, umjetnika i kulturnih djelatnika iz 45 evropskih zemalja.

JU Muzeji i galerije Podgorice je bila aktivna i u međunarodnim projektima kao što su projekat "Inkluzivnosti i vidljivosti za održivi kulturni razvoj" (IVA), kao i ABC – "Alfabet ljubavi" koji se realizuje uz sufinansiranje Evropske unije. Uz sve navedeno, JU Muzeji i galerije je prošle godine organizovala čak 34 izložbe što smatram izuzetnim uspjehom, s obzirom na to da je dvije godine zaredom prije toga realizovan skoro upola manji broj izložbi po 19 za 2022. i 2023. godine.

image

Galerija "Risto Stijović"

-FOTO: MUZEJI I GALERIJE PODGORICE

Koje radove (adaptacije, sanacije) u proteklom periodu u/na prostorijama Muzeja i galerija biste ovom prilikom izdvojili? Zašto su bili potrebni, ako se ima u vidu, da je ne tako davno rađeno na njima (kao što je Galerija "Risto Stijović")?

– Investicije su uvijek cilj i potreba za njihovim povećanjem je nešto čemu svaka uprava teži. Međutim, kada je u pitanju realizacija planiranih investicija, napominjem, da je zbog složenog procesa Javnih nabavki, kao i održavanja vanrednih lokalnih izbora u Podgorici, prolongirano ostvarenje istih ali isto tako napominjem da je odrađen komplikovani posao zamjene kompletnog sistema klimatizacije, koji je trajao nekoliko mjeseci, kako bi naši izložbeni prostori ispunjavali standarde makro i mikro uslova za potrebe organizacije kako domaćih, tako i gostujućih izložbi. Što se tiče adaptacije galerije "Risto Stijović" koju ste spomenuli, obnovljeni su drvenarija i sanitarije, a radilo se i na uređenju njenog dvorišta.

Stalna muzejska postavka ponovo dostupna posjetiocima

• S obzirom na to da se ponovo može vidjeti stalna muzejska postavka, znači li to i da je do kraja dovedena revizija muzejskog fonda - muzejskog inventara iz različitih zbirki, a koja traje nekoliko godina?

– Stalna muzejska postavka je dostupna posjetiocima nakon što smo je dovoljno osposobili za to. Ne poričem da je na njenoj kompletnoj restauraciji potrebno još rada ali smatram da je u dovoljno dobrom stanju da bude izložena i da je potrebno u istoj mjeri se posvetiti i galerijskoj i muzejskoj djelatnosti. Planirana je i izrada ekspozicionog plana, što je izuzetno skup i dugotrajan proces o kojem bi trebalo razgovarati sa kustosima i rukovodiocima muzejskog sektora, koji su u to najbolje upućeni.

Koliki budžet je opredijeljen za rad ove godine Muzejima i galerijama? Koliko je predviđeno za programe i projekte, i da li je to dovoljno?

– Za tekuću godinu, ukupni budžet opredijeljen za JU Muzeji i galerije Podgorice, manji je u poređenju s prošlom godinom. Međutim, uvijek smo i uvijek ćemo naše aktivnosti uskladiti s novcem kojim raspolažemo. Pitanje, da li je novčanih sredstava dovoljno ili ne, smatram da treba uputiti na adresu gradske uprave.

image

Sa otvaranja izložbe Ričarda Dikona

- FOTO: LAZAR RUŽIĆ

Što ste planirali za ovu 2025. godinu, i što je već u prvom tromjesečju ove godine urađeno – realizovano?

– Ova godina nastavlja da bude dinamična i izazovna, na najbolji mogući način. Počeli smo sa jednom velikom izložbom Ričarda Dikona, vajara koji se smatra jednim od najznačajnijih kulturnih stvaralaca u Evropi i svijetu. Tu se moram zahvaliti kustoskinjama iz galerije DOTS iz Beograda, Mirjani Dušić i Ljubi Jovićević, s kojima smo imali divnu saradnju, kao i sa British Councilom i Ambasadom Ujedinjenog kraljevstva u Crnoj Gori. Uslijedile su izložbe nekih od naših istaknutih umjetnika koji žive i rade u Podgorici, među kojima bih istakla Filipa Jankovića, koji nakon duže pauze ponovo izlaže kod nas, čak i u svojim poznim godinama.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
24. april 2025 04:19