
U nikšićkoj Gradskoj kući predstavljena je knjiga "Platonova antropološka ideja" prof. dr Sonje Tomović Šundić, koja je objavljena u izdanju JU Narodna biblioteka "Njegoš", kao peto izdanje u naučnoj ediciji "Signum". O knjizi su govorili recenzent, prof.dr Čedomir Čupić, novinar i publicista Vanja Kovačević i autorka.
Autorka je, prema mišljenju Čupića, misaono problematizovala Platonovu filozofiju i "suštinu platonizma koja nastaje kao trajna misaona zaokupljenost i inspiracija do naših dana".
– Ova knjiga je nešto potpuno novo u tumačenju Platona, pri čemu se ta novina ogleda u novom uglu posmatranja materije, gdje se osjeća misaona toplina, nasuprot, moguće očekivanoj, hladnoj akademskoj oštrini u obradi i analizi. Ona nudi sjajan pogled na cjelokupnu filozofiju ovog velikana antičke misli, i to kroz antropološku prizmu - kazao je Čupić.
Čupić podsjeća da se autorka držala u svom pisanju onoga što je Platon najviše cijenio, a to su umno znanje i moral, te da autorka ukazuje da je "Platonovo shvatanje morala usko povezano sa njegovom epistemologijom i njegovim temeljnim učenjem o vrlini i njenom udjelu u dostizanju duševne harmonije".
– U knjizi se pominje i stid, kao velika ljudska vrlina, a stid pokazuje da li čovek posjeduje savjest, koja je unutrašnji zakon za naše spoljašnje postupke - kazao je Čupić o dodao da je knjiga "otvaranje duhovnog apetita".
"Da li je čovjek toliko oguglao da mu je prestalo biti važno ko je i kakav je i da li je u njemu ostala trunka dobra, istine, ljubavi. Vrhunskih vrijedosti dominantnih u antici, koji bi i danas trebalo da su nepromijenjeni", pitanja su na koja, prema milšljenju Kovačevića, odgovara autorka.– Na ova, ali i druga pitanja, a kroz prizmu učenja jednog od najznačajnijih mislilaca, odgovora Tomović Šundić svojom knjigom u kojoj na pitak i nenametljiv, ali istovremeno upečatljiv, filosofski utemeljen način pripovijeda priču, podsjećajući nas pritom da u pitanju nije jedino knjiga o Platonu, već istovremeno i knjiga o nama, našoj spremnosti i odlučnosti da ne zaborivimo na element koji nas čini mislećim bićima, a ponajviše ljudima. Njena knjiga je direktan pokušaj da se skrene pažnja na stvari koje nas čine boljima, koje nas čine onim što jesmo - ljudima koji kroz učenje jednog velikog mislioca imaju šansu da bolje razumiju svijet oko sebe i one koje stoje naspram nas - govorio je Kovačević i dodao da autorka veoma precizno detektuju duh vremena, njegove mijene, uspone, padove i ključne karakteristike.
Коментари (0)
Оставите свој коментар