Hamović, Nikolić i Orlović / -JU Narodna biblioteka Njegoš
27/09/2023 u 09:52 h
Nevena BulajićNevena Bulajić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Odnosi demokratije i medija

Prema Orloviću, zahvaljujući internetu i digitalnom totalitarizmu društvenih medija, demokratija postaje "nadzorna demokratija" čime gubi svoju osnovnu smisao i vrijednost

Knjiga "Nadziranje demokratije" prof. dr Slaviše Orlovića, u izdanju beogradskog "Clia" predstavljena je četvrtog dana nikšićkog sajma "Anderva book". Riječ je o studiji složenog odnosa medija, politike i demokratije sagledanoj kroz sadržajnu analizu najvažnijih, relevantnih, a nedovoljno izučavanih fenomena od početka XX do početka XXI vijeka. Pored autora, o knjizi je govorio i Zoran Hamović, glavni urednik IP "Clio" a program je vodio Darko Nikolić.

Orlović se ovom prilikom osvrnuo na razmatranje odnosa medija i vlasti kao organa koji ga kontroliše i njihovoj zajedničkoj težnji za većinom. U tom kontekstu govorio je o medijskoj pismenosti, medijalizaciji i televizualizaciji politike, ulozi medija u personalizaciji politike ali i publike, lažnim vijestima, "lažologiji" i "prevarologiji", o usponu totalitarizma, autoritativnim tendencijama, te odnosu između religije, ideologije i medija.

image

Predstavljanje knjige, "Nadziranje demokratije"

-JU Narodna biblioteka Njegoš

On posebno ukazuje na problematiku moći interneta, posebno tzv. "dark interneta", koji u savremenom dobu ima veliki uticaj na informisanje javnosti pa samim tim i njegovim oblikovanjem i mobilisanjem u kojem se gubi jedna od najvećih vrijednosti, a to je privatnost čovjeka i društva čime se dovodi u pitanje i sam pojam "demokratije". Ona, prema Orloviću zahvaljujući internetu i digitalnom totalitarizmu društvenih medija postaje "nadzorna demokratija" čime gubi svoju osnovnu smisao i vrijednost.

Više o radu Slaviše Orlovića

Slaviša Orlović je redovni profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Autor je brojnih naučnih radova i knjiga među kojima su: "Politička sociologija", "Vodič za izborne kampanje", "Partije i partijski sistemi (Teorijsko-analitički okvir)", "Izborni bumerang (Političke posledice izbornih sistema)", "Taoci politike 2003-2013", "Politikološki ogledi, Politička teorija i politička sociologija", "Politički život Srbije, između partokratije i demokratije", "Političke partije i moć" i "Nadziranje demokratije".

Hamović je ovom prilikom objasnio da studija "Nadziranje demokratije" uspješno savladava i jasnim jezikom prodire u složeno tkivo medijskog svijeta i njegovog uticaja na društvo i naglašava da je riječ o d‌jelu koje razvija kritičko mišljenje i koje ima značajan uticaj za razvoj građanskog vaspitanja. On se osvrnuo i na ediciju "Agora" i govorio o uticajima književnosti na društvene tokove, posljedice ubrzanja u književnosti, mogućnosti izbora u načinu korišćenja medija, hiperizdavaštvu, kao i o temama koje se tiču motivacije čitaoca i vještačke inteligencije, prenosi pres služba Narodne biblioteke "Njegoš".

N.B.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Najjednostavniji način pranja novca...!
Ti meni, ja tebi... Oni nama...

Ojhaa
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
04. april 2025 02:07