Učesnici presa danas u Njegoševom parku / -FOTO: KRSTO VULOVIć
11/06/2024 u 16:57 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Zajednički rast festivala, autora i kinematografije

Međunarodni festival dokumentarnog filma - UnderhillFest počeće sjutra, 12. juna, u Njegoševom parku na terenu KK Budućnost u Podgorici u 20.30 časova obraćanjem Damira Markovine, režisera, i Vuka Perovića, umjetničkog direktora i selektora festivala.

Nakon ceremonije otvaranja, na 15. izdanju Anderhil festivala sjutra u 21 čas počinje projekcija filma "Mi nemamo drugu zemlju" koji je režirao kolektiv izraelskih i palestinskih filmskih stvaralaca - Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor.

Večeras, 11. juna u 20 časova u CKZ "Ribnica" biće otvorena izložba fotografija Vladimira Milivojevića Boogia nastala u Podgorici tokom boravka na prošlogodišnjem Anderhilu.

Festival ima četiri selekcije, od toga tri takmičarske, a trajaće ove godine do 20. juna. Biće prikazano 29 filmova u Njegoševom parku, Crnogorskoj kinoteci i Centru kulturnih zbivanja "Ribnica". Festival, kako je saopštio Miroslav Minić na današnjoj konferenciji za novinare, ima i muzički i edukativni segment.

image

Press Underhill festivala

-foto: živana janjušević

Kako je naveo Vuk Perović, raduje ga da se ove godine u dvije takmičarske selekcije pojavljuje pet crnogorskih filmova. Na Anderhilu svjetsku premijeru imaće film Vladimira Perovića "Ova dobra zemlja", biće prikazan i film Seada Šabotića "Porodica na određeno vrijeme". Takođe, biće prikazani i filmovi Miljana Vučelića, Kaće Žarić i Tamare Pavićević.

– Kada smo krenuli sa cijelom ovom pričom ideja je bila da zajedno rastemo sa crnogorskom kinematografijom i cijelim tim sektorom, da utičemo na cjelokupni ambijent i na razvoj - rekao je Perović, dodajući da imaju dobru saradnju sa Filmskim centrom Crne Gore (FCCG), koji je osnovan sedam godina nakon osnivanja festivala, ali je doprinio uvođenju reda u ovu oblast stvaralaštva. On je istakao da mu je kao selektoru bilo teško da izabere film za regionalnu selekciju, jer je snimljeno mnogo kvalitetnih ostvarenja.

Direktorica FCCG Aleksandra Božović istakla je da će svi ovi crnogorski filmovi biti prikazani u digitalizovanim crnogorskim bioskopima. Festivalu će, dodaje, rado izaći u susret sa pokretnim bioskopom. Sa zadovoljstvom su, kaže ona, sufinansirali publikovanju monografije koja će biti objavljena povodom 15. rođendana Anderhil festa, a koju je vizuelno oblikovala prof. Ana Matić, kao i druge festivalske materijale.

image

Mihailović, Markuš, Simonović, Božović, Perović i Minić

-FOTO: KRSTO VULOVIć

Režiser Pavle Simonović, rukovodilac programskog sektora Crnogorske kinoteke, istakao je da će kao partner festivala izaći u susret prilikom projekcije filmova u njihovoj sali, koja tehničko-tehnološki zadovoljava potrebe kvalitetne projekcije. Istakao je i da je očigledno da postoji kontinuitet u crnogorskoj kinematografiji kada je u pitanju dokumentarni film.

Ispred kompanije "One", koja podržava festivalski program Teen Docs, u kome ove godine učestvuje 14 crnogorskih srednjoškolaca, govorila je Ana Mihailović, komercijalna direktorica za strategiju i razvoj proizvoda.

Tanja Markuš, koordinatorka Programa za kulturu Centra za ženska prava, govorila je više o filmovima iz selekcije "U fokusu", a koji se bave položajem žena u društvu,pitanjem ravnopravnosti, odnosno kako društvo oblikuje žene i kako ga one mijenjaju.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
01. april 2025 13:42