
On je kazao da će sastanak najvjerovatnije biti zakazan za 18. ili 19. april.
– Obje strane pokazuju zainteresovanost da proces završe što brže, ali i što kvalitetnije. I Glavni grad i Opština Tuzi su izmjenili odluke o sastavu organizacionih odbora. To nas je određivalo da nijesmo mogli ući u nadamo se završne razgovore o razgraničenje. Sada su te procedure završene, tako da je preostalo da organizacioni odbor počne da radi - rekao je Đokaj.
Đokaj kaže da sve zavisi od dogovora dvije strane, te da je njegova uloga kao predstavnik ministarstva da koordinira sa Vladom.
– Najbolja praksa je da odmah na početku definišu spornu i nespornu teritoriju. Riješiti nespornu, a ukoliko se ne može dalje tu je arbitraža. Ne dijeli se samo teritorija, već i imovina. Možda će za imovinu biti otvorenih pitanja. Sve treba na početku izdefinisati, odnosno iznijeti zahtjeve obje strane i vidjeti šta se unutar organizacionog odbora može završiti. Sigurno da Opština Tuzi gleda tako da ih sleduje dio imovine koji se vodi na Glavni grad bez obzira gdje se ona nalazila, jer su učestvovali u njenom stvaranju. Imaju pravo da traže, ali šta će dogovoriti vidjećemo. Ja sam predstavnik Vlade i neutralan sam. Sve će biti kako se dogovore dvije strane, a ja ću samo to proslijediti Vladi - kaže Đokaj.
Inače, Vlada je krajem februara prošle godine dala saglasnost na odluku o privremenom uređenju odnosa između Glavnog grada i Opštine Tuzi do konačne raspodjele imovine. Odlukama je propisano da se prenose prava na Opštinu Tuzi u obimu prava koji posjeduje Glavni grad, kada je riječ o parcelama po listovima nepokretnosti, broj 1991 KO Tuzi i 3212 KO Tuzi, kao i parcelama broj 2315/1, 2997/1, 2999/1, 397 i 318/1 KO Tuzi.
– Propisano je da Opština Tuzi stiče svojinska prava na ovim nepokretnostima, te će se upisati kod Uprave za katastar i državnu imovinu. Ministarstvo javne uprave je, postupajući po zahtjevu predsjednika Opštine Tuzi, Ministarstvu finansija, uputilo zahtjev 3. februara za davanje mišljenja. Ministarstvo finansija je, između ostalog, ocijenilo da nije nadležno za davanje mišljenja, jer se radi o pitanjima koja su uređena Zakonom o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore – piše u predlogu na davanje saglasnosti na odluku.
Odluka propisuje i da se prenose prava i obaveze Glavnog grada na Opštinu Tuzi kada je u pitanju KIC- „Malesija“, kao i da će Služba zaštite i spasavanja obavljati poslove na teritoriji opštine Tuzi za šta će dobijati nadoknadu od 3.000 eura. Na preduzeće Vodovod Tuzi prenose se vlasnička prava na infrastrukturu i instalacije na teritoriji opštine, a preduzeće Pijace preuzima zaposlene od Tržnica i pijaca koji obavljaju poslove u Tuzima. Takođe, Opština Tuzi će besplatno na deponiji Livade deponovati otpad do konačne raspodjele imovine.
Na skupštinskoj raspravi u Tuzima 5.aprila Nermin Alibašić, sekretar SO, kazao je da su oni insistirali na sastanvima ali da Podgorioca nije imala sluha. On je kazao da štite interese svoje strane i da je na sastancima često atnosfera bila na ivici fizičkog obračuna.
Коментари (0)
Оставите свој коментар