Bez agrobudžeta teško planira radove / -IRF
28/03/2025 u 17:09 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vlada usvojila agrobudžet, poljoprivrednici nezadovoljni: Usavršili smo model kako da uništimo poljoprivredu

Vlada je juče konačno usvojila agrobudžet za ovu godinu, u visini od 77,06 miliona eura, što je za svega dva miliona više nego prošle godine. Iz budžeta za 2025. izdvojeno je 56,54 miliona eura za ovogodišnji agrobudžet, iz donacija 11,02 miliona, a iz kreditnih sredstava 9,5 miliona.

 

 

Činjenica da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (MPŠV), koje vodi Vladimir Joković, do kraja marta Vladi nije predložilo agrobudžet ima ogromne posljedice za poljoprivredne proizvođače. To tvrde naši sagovornici, koji ističu da su, zbog neusvajanja agrobudžeta do kraja marta, spriječeni da ostvare prava na podsticaje predviđene budžetom, a bila je dovedena u pitanje i isplata staračkih nadoknada.

Predsjednik Udruženja stočara Milko Živković kazao je da to što tri mjeseca nijesmo imali predlog agrobudžeta mnogo govori o tome koliko su nadležno ministarstvo i Vlada neozbiljni i neodgovorni kad je riječ o poljoprivredi. Dodaje da poljoprivrednici nemaju vremena da u jeku radova ispunjavaju ionako zahtjevne procedure za ostvarivanje subvencija.

Niže cijene proizvoda iz regiona uništavaju domaću proizvodnju

Kako ističe Milko Živković, crnogorskim poljoprivrednim proizvođačima potrebno je da država stane iza njih i zaštiti ih od uvoza iz regiona.

– Tržište na ovom dijelu Balkana funkcioniše po sistemu spojenih sudova i efekti uvećane proizvodnje u Srbiji, BiH, Hrvatskoj, Sjevernoj Makednoniji i Albanije prelivaju se kod nas cijenama koje nas uništavaju – kazao je Živković.

Kako dodaje, ako Crna Gora hoće da makar malo podigne svoju poljoprivredu, da bi bila konkurentna na tržištu, država mora da poveća agrobudžet na pet-šest odsto.

– Pet odsto agrobudžeta je minimum koji mora da se odvaja za poljoprivredu, odnosno za direktna plaćanja i za sredstva namijenjena ruralnom razvoju – zaključio je Živković.

– Ali, veći problem od toga je sama visina agrobudžeta. Ako uzmemo u obzir činjenicu da crnogorska poljoprivreda doprinosi agrobudžetu sa šest do osam odsto, zavisno od godine, a iz budžeta, u vidu direktnih plaćanja i sredstava za ruralni razvoj, dobijamo manje od jedan odsto, onda to jasno govori kakav je stav prema poljoprivredi. To je model kako da se uništi poljoprivreda u jednoj zemlji – ocijenio je Živković.

On je naglasio da su poljoprivrednici razočarani što je praksa koja je bila ustaljena prije 2020. godine nastavljena i nakon promjene vlasti.

– Umjesto odgovorne politike koja bi doprinijela da se selo sačuva, da se spriječi migracija i oporavi poljoprivreda, sve je ostalo isto. Ako je posrijedi neki tajni plan da se crnogorska poljoprivreda uništi, onda smo na pravom putu. Ako je to zaista tako, onda nadležni treba da budu korektni i kažu poljoprivrednicima da polako privode kraju svoje poslove, jer ispada da Crnoj Gori poljoprivreda i ne treba – zaključio je Živković.

Zagovaraju smanjenje PDV-a na voće i povrće

Predsjednik Udruženja organskih proizvođača "Zdravo zrno" Željko Macanović ističe da bez agrobudžeta poljoprivrednici ne mogu adekvatno da planiraju radove. Objašnjava da je do ove godine troškove sertifikata organske proizvodnje snosilo MPŠV, a ove godine, kako nema agrobudžeta, dovedeni su u nezavidnu situaciju, jer ne znaju koji iznos moraju oni da izmire, a koji će im subvencionisati država, kako im je obećano.

– Bez agrobudžeta nema para na koje računamo, dovedeni smo u nesigurnu situaciju, a, u krajnjem, nema ni jasnih pravila, pa sam siguran da će mnogi odustati od organske proizvodnje, pa i od same poljoprivrede – kazao je Macanović.

Smatra da je dodatno loša poruka to što je budžet izglasan prije skoro mjesec dana, a agrobudžet nije.
Ukazuje da je jedan od problema i potpuni izostanak komunikacije sa Ministarstvom poljoprivrede.

– Poljoprivrednici preko godinu dana očekuju da im neko iz nadležnog resora objasni od kada će moći da ostvaruju pravo na oslobađanje plaćanja akcize na gorivo za poljoprivredne svrhe, na šta imaju pravo po zakonu već dvije godine – ističe Macanović.

Više od 3.000 poljoprivrednika bez primanja tri mjeseca

I stočar Velizar Drljević smatra da je neodgovorno što je agrobudžet usvojen tek na kraju marta.

Kako ističe, to što još nema budžeta poljoprivrednicima stvara ogromne probleme kad je u pitanju plasman proizvoda, kao i kupovna sjemena i ostalih neophodnih proizvoda za proljećne radove. Kašnjenje premija za stočare takođe je veliki problem. Ništa manji problem, kako je dodao, nije ni stara mehanizacija, koju naš poljoprivrednik teško može da kupi bez pomoći države.

– Bez agrobudžeta ne možemo ništa da planiramo. Bez agrobudžeta su nam nedostupne i subvencije IPARD programa. A nama novac ne treba na jesen ili zimu, To su veliki gubici – naglasio je Drljević.

Kako je zaključio ovaj iskusni poljoprivrednik iz Tomaševa, sve je to izraz neozbiljnosti, jer da neko misli dobro poljoprivredi, ne bi se čekalo sa agrobudžetom tri mjeseca.

Dan je poslao MPŠV pitanja 25, marta o tome da li imaju saznanja kada će biti izglasan budžet i koliko štete nanosi kašnjenje donošenja budžete za poljoprivredu, ali do zaključenja izdanja za 28, mart odgovore nismo dobili.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
28. mart 2025 17:09