Naslijeđeni propisi iz oblasti komunalnog opremanja građevinskog zemljišta moraju mijenjati u što kraćem roku, ocijenjeno je iz Glavnog grada. Iz Glavnog grada navode da je prethodna uprava svjesno zanemarila imovinsko-pravne odnose kao ključne probleme kada je u pitanju oblast komunalnog opremanja građevinskog zemljišta. Oni saopštenjem podsjećaju na odluku iz 2016. godine u kojoj je bilo navedeno da se rokovi za komunalno opremanje koje realizuje lokalna samouprava, ugovaraju do tri godine od zaključenja ugovora, pod uslovom da su riješeni imovinsko pravni odnosi.
Potom je to 2018. godine taј uslov promijenjen, bez pominjanja te tri godine i to ponovo prepisano u odluci u 2020. godini.
– Odlukom od 2020. godine mijenja se dio člana 2 te umjesto "obračun i regulisanje odnosa u vezi plaćanja naknade u ime Glavnog grada vrši Agencija za izgradnju i razvoj Podgoirce" u važećoj odluci iz 2020. godine stoji da se Agencija samo bavi obračunom naknada, a da nije jasno preciziramo u čijoj nadležnosti je regulisanje odnosa. Na taj način, produbljene su pravne praznine i ostavljen prostor za neprecizna i neodređena tumačenja – navode u saopštenju.
Zarad komunalnog opremanja građevinskog zemljišta organi Glavnog grada su dužni preduzeti niz aktivnosti iz svoje nadležnosti među kojima je i priprema elaborata eksproprijacije u slučajevima kada postoje neriješeni imovinsko-pravni odnosi na zemljištu na kojem se vrši opremanje, ukazuјu iz Glavnog grada.
– Za realizaciju eksproprijacije, odnosno prelaza nepokretnosti iz privatne u javnu svojinu, nadležan je državni organ - Uprava za nekretnine, a koja postupa po zahtjevima Glavnog grada. U kontekstu dinamike razvoja Podgorice, potpuno je iracionalno i neodgovorno tvrditi da postoji realna mogućnost da Agencija za izgradnju, uz realizaciju brojnih infrastrukturnih projekata može realizovati sva komunalna opremanja na koja se isporučivanjem desetina, pa i stotina ugovora godišnje obavezuje. Zbog svega navedenog jasno je da smo suočeni sa izazovom prekomjerne urbanizacije koja je legitimisana kroz loše prakse bivših uprava zbog čega je bilo neophodno preduzeti određene mjere, a posebno imajući u vidu odgovorno vođenje politike razvoja Podgorice na principima održivosti – navode iz Glavnog grada.
Iz Glavnog grada ukazuju da su nakon sprovedenog procesa revizije poslovanja Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, uočene brojne nepravilnosti, zbog kojih su date i jasne preporuke za njihovo otklanjanje.
– Prije svega, od Agencije je zatraženo da pristupi izradi softverski definisanog registra koji bi dao jasnu sliku u pogledu ispunjenosti uslova za zaključivanje ugovora o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta, posebno u odnosu na imovinsko-pravne odnose koji, kako smo već pojasnili, u procesu realizacije mogu stvoriti ogromne probleme svim zainteresovanim stranama. Imajući u vidu da su prethodne uprave zanemarivale imovinsko-pravne odnose kao ključni problem prilikom komunalnog opremanja dovelo je do toga da se na teritoriji Podgorice dva veoma značajna kružna toka nalaze u privatnom vlasništvu, dijelovi ulica, trotoara, a da pojedini objekti velikih gabarita, umjesto kanalizacione mreže, koriste septičke jame itd – zaključuju iz Glavnog grada.
Da su posledice ovako loših praksi očigledne, govori i problem vlasnika stanova u jednoj od zgrada na Starom aerodromu, najavljeni protesti i tužbe od strane investitora kojem nije izvršeno komunalno opremanje građevinskog zemljišta – a sve zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i nedostatka određenih saglasnosti, kažu iz Gglavnog grada.
– Insistiranje na doslednosti u primjeni propisa upravo ukazuje na to da je prije potpisivanja ovog ugovora (jul 2022. godine) bilo potrebno preduzeti radnje kako bi se na vrijeme otklonile potencijalne smetnje i riješili tereti u pogledu imovinsko-pravnih odnosa – saopšteno je iz Glavnog grada.