
Ćupić je na čelu Muzeja i galerija od kraja decembra 2023. godine. Prema tadašnjem koalicionom dogovoru partija na vlasti u Glavnom gradu ovo mjesto pripalo je Građanskom pokretu URA.
Program rada nije realizovan u planiranom obimu, a investicije predviđene budžetom ostvarene su u manje od 10 odsto, kazala je za „Dan“ Jagoda Mijatović, član Savjeta Muzeja i galerija.
– Umjesto toga, sprovođene su aktivnosti koje nisu bile planirane, uključujući i organizaciju konferencije na koju je potrošeno 15.000 eura, a koje nema u usvojenom programu rada. Pored toga, ne postoji dokaz da je poštovana odluka prema kojoj Muzeji i galerije treba da dobiju po jedan rad sa svake izložbe, iako je održan veliki broj izložbi. Takođe, izvještaj ne sadrži objašnjenje zašto brojne planirane aktivnosti nisu realizovane, niti daje uvid u potpisane ugovore o saradnji – saopštila je Mijatović.Ona dodaje da je dodatnu sumnju izazvalo i kasno dostavljanje izvještaja.
– Zbog kasnog dostavljanja izvještaja mi smo kao članovi odbora dovedeni u situaciju da o njemu odlučujemo bez mogućnosti detaljne analize. S obzirom na ove ozbiljne propuste, očekujemo da će se povesti pitanje preispitivanja odgovornosti rukovodstva – navela je Jagoda Mijatović.
Sa druge strane Ivana Ćupić, direktorica Muzeja i galerija, kaže da su investicije uvijek cilj i da je potreba za njihovim povećanjem nešto čemu svaka uprava teži.
– Kada je u pitanju realizacija planiranih investicija, napominjem, da je zbog složenog procesa javnih nabavki, kao i održavanja vanrednih lokalnih izbora u Podgorici, prolongirano njihovo ostvarenje. Takođe, treba uzeti u obzir činjenicu, da zbog neposjedovanja sopstvenog žiro-računa i mogućnosti za samostalno sprovođenje procedura, nije započet tematsko-ekspozicioni plan, što je ozbiljan, dug i iscrpan proces – navela je Ćupić.
Ona navodi da su u prošloj godini organizovali 34 izložbe.
– Od toga, jedan dio izložbi su bile muzejske, edukativne, izložbe namijenjene slabovidim osobama, dio su međunarodne saradnje, pa tu svakako nije moglo biti riječi o ostavljanju poklona. Odavno je prevaziđena praksa u svim relevantnim muzejima da se uzima rad na poklon od umjetnika, zbog organizovanja izložbe. Radi se o paradoksu i vrsti iznude od umjetnika, traženjem poklona, jer poklon se daje - dobrovoljno. Dakle, treba unapređivati položaj umjetnika na način da mu se obezbijedi honorar za pripremu izložbe, i koliko je moguće, produkcijski uslovi od strane institucije koja ga poziva, kao što to odavno rade ozbiljne institucije. Stvar je dobre volje umjetnika hoće li pokloniti jedan rad nakon izložbe, a nipošto obaveza – rekla je Ćupić.
Ona dodaje da treba imati u vidu da savremena umjetnost odavno nije samo slika, crtež ili skulptura, već da umjetnici izlažu ambijentalne instalacije, ili izvode performanse. Od njih se, kako dodaje, ne može izdvojiti jedan rad sa izložbe, niti se može muzeju pokloniti performans, sem dokumentacije o njemu.