Ivana Ćupić / - - Ustupljena fotografija
03/04/2025 u 07:21 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Muzeji i galerije nijesu ispunile program rada: Savjet nije podržao izvještaj direktorice Ćupić

Savjet Muzeja i galerija nije usvojio izvještaj o radu za prošlu godinu direktorice ustanove Ivane Ćupić, u umjetničkom svijetu poznatije kao Nine Vukčević.

Ćupić je na čelu Muzeja i galerija od kraja decembra 2023. godine. Prema tadašnjem koalicionom dogovoru partija na vlasti u Glavnom gradu ovo mjesto pripalo je Građanskom pokretu URA.

Program rada nije realizovan u planiranom obimu, a investicije predviđene budžetom ostvarene su u manje od 10 odsto, kazala je za „Dan“ Jagoda Mijatović, član Savjeta Muzeja i galerija.

image

Jagoda Mijatović

- Ustupljena fotografija

– Umjesto toga, sprovođene su aktivnosti koje nisu bile planirane, uključujući i organizaciju konferencije na koju je potrošeno 15.000 eura, a koje nema u usvojenom programu rada. Pored toga, ne postoji dokaz da je poštovana odluka prema kojoj Muzeji i galerije treba da dobiju po jedan rad sa svake izložbe, iako je održan veliki broj izložbi. Takođe, izvještaj ne sadrži objašnjenje zašto brojne planirane aktivnosti nisu realizovane, niti daje uvid u potpisane ugovore o saradnji – saopštila je Mijatović.Ona dodaje da je dodatnu sumnju izazvalo i kasno dostavljanje izvještaja.

– Zbog kasnog dostavljanja izvještaja mi smo kao članovi odbora dovedeni u situaciju da o njemu odlučujemo bez mogućnosti detaljne analize. S obzirom na ove ozbiljne propuste, očekujemo da će se povesti pitanje preispitivanja odgovornosti rukovodstva – navela je Jagoda Mijatović.

Sa druge strane Ivana Ćupić, direktorica Muzeja i galerija, kaže da su investicije uvijek cilj i da je potreba za njihovim povećanjem nešto čemu svaka uprava teži.

– Kada je u pitanju realizacija planiranih investicija, napominjem, da je zbog složenog procesa javnih nabavki, kao i održavanja vanrednih lokalnih izbora u Podgorici, prolongirano njihovo ostvarenje. Takođe, treba uzeti u obzir činjenicu, da zbog neposjedovanja sopstvenog žiro-računa i mogućnosti za samostalno sprovođenje procedura, nije započet tematsko-ekspozicioni plan, što je ozbiljan, dug i iscrpan proces – navela je Ćupić.

Konferenciju finansirao Sekretarijat za kulturu

Ivana Ćupić se osvrnula i na konstataciju da je 15.000 eura potrošeno za organizaciju konferencije koje nema u usvojenom programu rada ustanove.

– Riječ je organizovanoj Međunarodnoj konferenciji „Compendium of Cultural Policies and Trends“, koja se bavi analizom kulturnih politika u zemljama članicama i potpisnicama Evropske konvencije o kulturi, a koju je naša ustanova realizovala u saradnji sa Univerzitetom „Mediteran“. Više od osamdeset članova asocijacije, eksperata u kulturnim politikama, kustosa, muzejista, umjetnika i kulturnih djelatnika iz 45 evropskih zemalja, bilo je u prilici da predstavi istraživanja kroz serije razgovora, debata i umjetničkih programa, realizovanih u prostorima koji su sastavni dio Muzeja – navodi Ćupić.

Ona dodaje da je manifestaciju finansirao Sekretarijat za kulturu, po odobrenju Sekretarijata za finansije i zamjenika tadašnje gradonačelnice.

– Podsjećam, da je plan za prošlu godinu naslijeđen od prethodne uprave, te je on modifikovan na način da je u njega uvrštena ova konferencija, zbog svog edukativivnog karatera i razmjene iskustava među ekspertima na polju kulture. On je bio dio zvanično usvojenog plana Muzeja i galerije od strane Skupštine Glavnog grada – poručila je Ćupić.

Ona navodi da su u prošloj godini organizovali 34 izložbe.

– Od toga, jedan dio izložbi su bile muzejske, edukativne, izložbe namijenjene slabovidim osobama, dio su međunarodne saradnje, pa tu svakako nije moglo biti riječi o ostavljanju poklona. Odavno je prevaziđena praksa u svim relevantnim muzejima da se uzima rad na poklon od umjetnika, zbog organizovanja izložbe. Radi se o paradoksu i vrsti iznude od umjetnika, traženjem poklona, jer poklon se daje - dobrovoljno. Dakle, treba unapređivati položaj umjetnika na način da mu se obezbijedi honorar za pripremu izložbe, i koliko je moguće, produkcijski uslovi od strane institucije koja ga poziva, kao što to odavno rade ozbiljne institucije. Stvar je dobre volje umjetnika hoće li pokloniti jedan rad nakon izložbe, a nipošto obaveza – rekla je Ćupić.

Ona dodaje da treba imati u vidu da savremena umjetnost odavno nije samo slika, crtež ili skulptura, već da umjetnici izlažu ambijentalne instalacije, ili izvode performanse. Od njih se, kako dodaje, ne može izdvojiti jedan rad sa izložbe, niti se može muzeju pokloniti performans, sem dokumentacije o njemu.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
03. april 2025 10:45