У завршној фази је достављање предлога за именовање чланова савјета у свим мјесним заједницама. Предсједник одбора за избор и именовања Михаило Анђушић наводи да по једног кандидата у свим мјесним заједницама предлажу градоначелник, клуб одборника који има већину у градском парламенту и клуб са највећим бројем одборника из реда опозиције, а два члана именуjе радно тиjело Скупштине надлежно за избор и именовања након спроведеног поступка за именовање.
Клубови одборника који могу предлагати су ДПС и Демократе. Из ове опозиционе партије поручују да то право не желе да искористе.
Јанко Крстовић, шеф клуба одборника Демократа у Скупштини Главног града, поручују да ова партија неће делегирати чланове савјета за мјесне заједнице.
–Разлог такве наше одлуке се види у томе да jе извршноj власти у Главном граду припало право да бира 80 одсто чланова што значи да ће ДПС имати већину и да мјесне заједнице и даље остају њихове партијске ћелије у сусрет локалним изборима у Подгорици. Такође, сматрамо да ниjе пожељно да партиjе бираjу своjе чланове мjесних заjедница већ да таj поступак требаjу да врше грађани са териториjа своjих мjесних заjедница – поручује Крстовић.
Михаило Анђушић објашњава да је купштина Главног града је 30. jуна 2021. године дониjела одлуку о мjесним заjедницама.
– Одредбом члана 8 ове одлуке је прописано да су органи мjесне заjеднице секретар и савjет, док jе одредбом члана 12 став 1 прописано да савjет има пет чланова коjе именуjе радно тиjело Скупштине надлежно за избор и именовања. Одредбама члана 15 одлуке о мjесним заjедницама прописани су услови и начин предлагања чланова савjета - по jедног члана савjета за именовање предлаже градоначелник, клуб одборника са наjвећим броjем одборника из реда одборничке већине и клуб одборника са наjвећим броjем одборника из реда опозициjе. Два члана савjета именуjе радно тиjело Скупштине надлежно за избор и именовања након спроведеног поступка за именовање. На оваj jавни позив jе приjављено довољно кандидата да одбор за избор и именовања донесе одлуку о именовању савjета, након што се претходно добиjу предлози од по jедног члана савjета за сваку мjесну заjедницу од клуба одборника са наjвећим броjем одборника из реда одборничке већине, клуб одборника са наjвећим броjем одборника из реда опозициjе и градоначелника. Прибављање ових предлога jе у завршноj фази, што значи да ће се и сjедница одбора са овом тачком дневног реда одржати ускоро – навео је Анђушић.
Одлуку о мјесним заједницама, са овим правилима, одборници у градском парламенту су усвојили 30. јуна прошле године. Главни град jе припремио такав пропис након што jе Уставни суд укинуо одлуку из 2016. године, а након тога и Управни суд поништио рjешења Скупштине Главног града од 25. децембра 2018. године на основу коjих су именовани одбори повjереника у мjесним заjедницама.
Савjет мјесне заједнице има пет чланова, а предсjедник савjета бира се из њиховог реда. Мандат савjета траjе четири године. Све захтјеве на грађана тренутно примају вршиоци дужности секретара МЗ. Према званичном списку објављеном на сајту Главног града у Подгорици су 23 мјесне заједнице у градском и 17 у приградском подручју.