
Opština Tuzi nastojaće da nađe lokaciju na kojoj će se skladištiti gume kako se one ne bi više bacale u Cijevnu i na javnim površinama.To je dogovoreno na sastanku kojem su pristustvovali predstavici Opštine Tuzu, Direkcije za ekološku inspekciju i Uprave policije.
– Problem deponovanja i paljenja guma je ogroman ne samo u Tuzima. Gume se najviše deponuju u blizini Deponije i okolnim mjestima. Iz Ekološke inspekcije je predloženo da se nađe privremeno rješenje, odnosno mjesto za odlaganje tog otpada i da se sačeka rješavanje problema na državnom nivou. Potrebno je da Komunalna policija i inspekcija više vremena provode na terenu i da kažnjavaju počinioce ukoliko ih uhvate na licu mjesta. Lokacija će biti birana u odnosu na to da njen odabir ne šteti životnoj sredini i da je na teritoriji Opštine Tuzi – kazao je Haris Ramović, potpredsjednik Opštine Tuzi.
Ekološka inspektorka Vesna Zarubica kazala je da su gume problem države, ne samo Opštine Tuzi. Ona ističe da u Tuzima imaju na nekoliko lokacija gume koje mogu biti meta paljenja.
– Razgovarali smo o tome da li imaju neko mjesto gdje bi mogli smjestiti gume. Bitno je da je zatvoreno ili da u blizini ima stražar. Rekli su da će se potruditi da nađu lokaciju. Vidjeće i sa Glavnim gradom da li imaju neki hangar – kaže Zarubica.
Sekretarka za poljoprivredu i ruralni razvoj Opštine Tuzi Ismeta Đokaj kaže da je u blizini Deponije ovaj problem najviše izražen.
– Čekalo se na reciklažni centar na "Livadama". To je trebalo da krene, ali nije, niti se zna kada će. Vidjećemo da makar gume iz Cijevne dislociramo. Mada bilo gdje da su plašimo se da ih neko ne zapali pa da bude još veća šteta. Iz Ministartva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma kazali su da će imati sastanak sa Glavnim gradom i da dogovore da se reciklažni centar konačno osposobi. Dogovorili smo sa vulkanizerima da vidimo šta su im problemi i šta predlažu. Sve je to mučno kada nije riješeno na državnom nivou. Kad duva sjeverni vjetar, a gume gore kod Deponije dim ide ka Milješu i Kućama Rakića, a kad duva jug onda Dinoša i Omerbožovići. Ne možemo reći vulkanizeru da vodi računa gdje da odlaže gume, jer će da nas pita a gdje treba, i šta da mu kažemo, kad na državnom nivou nemamo riješen problem odlaganja ove vrste opasnog otpada – kaže Đokaj.
Mirsad Orahovac, upravnik sektora za komunalne djelatnosti u Komunalnom preduzeću, kaže da je veliki problem gdje smjestiti gume, te da su u fazi traženja lokacije.
– Tražimo privremeno rješenje za odlaganje guma, recimo neki hangar gdje ćemo deponovati taj otpad sa teritorije naše opštine. Dogovor je i da napravimo kontakt sa servisima koji rade sa gumama i da nas obavijeste pa da ih zajedno odložimo – kaže Orahovac.
Načelnik Komunalne policije i inspekcije Redzep Čunmuljaj ističe da su dogovorili sa policijom da pokušaju da spriječe kamione da dovoze gume.
– To se ne može riješiti trajno dok se ne odredi lokacija samo za gume i da se one daju nekome za recikliranje. Mi za sada nemamo lokaciju za gume. One se istovaraju na javnim površinama 30 godina, a predviđena kazna je 100 eura što je svakako malo – ističe Čunmuljaj.
A.D.
Коментари (0)
Оставите свој коментар