/ -
04/02/2022 u 09:47 h
Andrijana DabanovićAndrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Општина Тузи и инспекције траже хангар да смјесте гуме из Малесије

Видјећемо да макар гуме из Цијевне дислоцирамо. Мада било гдје да се премјесте плашимо се да их неко не запали па да буде још већа штета, каже Исмета Ђокај

Општина Тузи настојаће да нађе локацију на којој ће се складиштити гуме како се оне не би више бацале у Цијевну и на јавним површинама.То је договорено на састанку којем су пристуствовали представици Општине Тузу, Дирекциjе за еколошку инспекциjу и Управе полициjе.

– Проблем депоновања и паљења гума jе огроман не само у Тузима. Гуме се наjвише депонуjу у близини Депониjе и околним мjестима. Из Еколошке инспекциjе jе предложено да се нађе привремено рjешење, односно мjесто за одлагање тог отпада и да се сачека рјешавање проблема на државном нивоу. Потребно је да Комунална полициjа и инспекциjа више времена проводе на терену и да кажњавају починиоце уколико их ухвате на лицу мjеста. Локациjа ће бити бирана у односу на то да њен одабир не штети животноj средини и да је на териториjи Општине Тузи – казао је Харис Рамовић, потпредсједник Општине Тузи.

Еколошка инспекторка Весна Зарубица казала је да су гуме проблем државе, не само Општине Тузи. Она истиче да у Тузима имају на неколико локација гуме које могу бити мета паљења.

– Разговарали смо о томе да ли имају неко мјесто гдје би могли смјестити гуме. Битно је да је затворено или да у близини има стражар. Рекли су да ће се потрудити да нађу локацију. Видјеће и са Главним градом да ли имају неки хангар – каже Зарубица.

Секретарка за пољопривреду и рурални развој Општине Тузи Исмета Ђокај каже да је у близини Депоније овај проблем највише изражен.

– Чекало се на рециклажни центар на "Ливадама". То је требало да крене, али није, нити се зна када ће. Видјећемо да макар гуме из Цијевне дислоцирамо. Мада било гдје да су плашимо се да их неко не запали па да буде још већа штета. Из Министартва екологије, просторног планирања и урбанизма казали су да ће имати састанак са Главним градом и да договоре да се рециклажни центар коначно оспособи. Договорили смо са вулканизерима да видимо шта су им проблеми и шта предлажу. Све је то мучно када није ријешено на државном нивоу. Кад дува сјеверни вјетар, а гуме горе код Депоније дим иде ка Миљешу и Кућама Ракића, а кад дува југ онда Диноша и Омербожовићи. Не можемо рећи вулканизеру да води рачуна гдје да одлаже гуме, јер ће да нас пита а гдје треба, и шта да му кажемо, кад на државном нивоу немамо ријешен проблем одлагања ове врсте опасног отпада – каже Ђокај.

Мирсад Ораховац, управник сектора за комуналне дјелатности у Комуналном предузећу, каже да је велики проблем гдје смјестити гуме, те да су у фази тражења локације.

– Тражимо привремено рјешење за одлагање гума, рецимо неки хангар гдје ћемо депоновати тај отпад са територије наше општине. Договор је и да направимо контакт са сервисима који раде са гумама и да нас обавијесте па да их заједно одложимо – каже Ораховац.

Начелник Комуналне полиције и инспекције Реџеп Чунмуљај истиче да су договорили са полицијом да покушају да спријече камионе да довозе гуме.

– То се не може ријешити трајно док се не одреди локација само за гуме и да се оне дају некоме за рециклирање. Ми за сада немамо локацију за гуме. Оне се истоварају на јавним површинама 30 година, а предвиђена казна је 100 еура што је свакако мало – истиче Чунмуљај.

А.Д.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 18:26