
U očekivanju rezultata studije koja će pokazati da li Opština u okviru Glavnog grada Golubovci može postati održiva kao samostalna opština ili političke odluke koju je najavila skupštinska većina na državnom nivou u korist samostalnosti, privrednici iz Zete, sa kojima smo razgovarali,u većini smataraju da bi bilo bolje da troše koliko i zarade, a ne koliko im se da. Oni navode da bi samostalnošću opštine imali veći budzet, te ne bi morali nikome da se mole za asfaltiranje ulica, pristupnih puteva, parkinga, rasvjete... Smatraju da bi u lokalnoj zajednici imali više sluha za rušenje raznih biznis barijera i da bi se više okrenuli resursima koje imaju, poput priobalja Skadarskog jezera.
Pojavile su se i prve nezvanične procjene iz studije po kojima bi prihod opštine došao do 1,6 miliona a to je dovoljno samo za operativne izdatke. To je ipak, mnogo više nego što su iz Glavnog grada zvanično saopštavali da se iz Zete u budzet Glavnog grada slije 374.000 eura.
Vlasnik poslovnog centra Luka Stajović smatra da bi sve ono što on sada kao privrednik plaća Glavnom gradu ostalo u Zetu od čega bi se ona razvijala.
– Sve što pripada Zeti, a što sada uzima Glavni grad treba da ostane ovdje da se Zeta razvija. Ako mogu Tuzi koje imaju mnogo manje stanovnika zašto ne bi mogli i mi. Imamo puno privrednika, poljoprivrednih proizvođača, dosta prihoda od turizma, a i dio Plantaža i aerodrom pripadaju Zeti. Velike izvore imamo od poljoprivrede da bi mogli da budemo samostalna opština. Mnogo bi ljepše bilo da možemo sav taj novac koji ide Glavnom gradu da uložimo u Zetu, jer je to mnogo više novca nego što Podgorica izdvaja za nas. Mi bi se tada mnogo brže i bolje razvijali nego sada. Ne bi kupili mrvice što nam Podgorica da. Nacrt studije je pokazao da Zeta može da prihoduje samo 1,6 miliona što smatram da nije tačno. Plaćamo razne dažbine koje idu Podgorici umjesto da ostanu ovdje – kaže Stajović.
Ugostitelj Slobodanka Milošević voljela bi da je Zeta samostalna opština i da sam novac koji sada ide Podgorici ostaje njima.
– Mnogo dažbina se plaća za ovaj lokal, a od toga Zeta nema ništa. Zašto bi novac koji mi uplaćujemo išao Podgorici, a onda Glavni grad odlučivao koliko je nama dovoljno i davao nam onoliko koliko oni smatraju da treba. Smatram da je nerealno da samo 1,6 miliona eura Zeta može da prihoduje. Prihodi su sigurno mnogo veći, jer imamo dosta i poljoprivrednika. Zeta može da napravi mnogo više para i od Tuzi, a i više nego što dobija od Podgorice – kaže Milošević.
Vlasnik pumpe Milenko Čelebić smatra da bi se Zeta bolja razvijala da su samostalna opština.
– U Zetu bi se ulagalo i pomagalo bi se manjim privrednicima, ali i proizvodnja bi bila bolja. Više bih volio da novac koji sad dajemo za dažbine ostaje ovdje. Sa svojim budzetom znalo bi se koliko smo potrošili, koliko nam je ostalo, jer pare su one koje imamo, a ne one koje se daju. Možda bi se pametnije i trošile i čuvale. Sve što je samostalno je teže, ali na kraju godine je milije. Na kraju krajeva ne moramo nikome da se molimo da nam zakrpi rupe – kaže Čelebić.
Veterinar Snežana Kaluđerović navodi da bi kao žiteljke Zete voljela da budu samostalni. Kao primjer neorganizovanosti navodi to što skupo plaćaju deponovanje otpada, a smeća ima na sve strane.
– Mislim da previše ovaj narod nosi na leđima administraciju. Mora to malo racionalnije da bude. Sredstva vezana za samostalnost treba da izračunaju ljudi koji se u to razumiju. Ne bih znala da li može finansijski Zeta da opstane kao samostalna. To bolje stručnjaci znaju – ističe Kaluđerović.