Prvi put uvrstili mjere za pčelare / M.Vujisić
31/03/2025 u 07:04 h
Andrijana DabanovićAndrijana Dabanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Program mjera Glavnog grada za poljoprivredu po prvi put prepoznao i pčelare: Za košnice sa GPS-om daju osam eura

Programom podsticajnih mjera za poljoprivredu i ruralni razvoj Glavnog grada za 2025.godinu predviđeno je 805.000 eura, što je za 535.000 eura više nego prošle godine.

Danas od 12 do 14 časova u pres sali Skupštine Glavnog grada biće organizovana prezentacija, te iz Službe za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju pozivaju poljoprivredne proizvođače i NVO sektor da prisustvuju. Program predviđa 19 mjera podrške. Prvi put ove godine uvedene su premije za pčelare po košnici za šta je odvojeno 70.000 eura.

– Po jedan član iz dva udruženja i predstavnik Glavnog grada ići će na teren i obilježiti košnice naljepnicama sa brojevima. Svaki pčelar dobiće po četiri eura po košnici. Ko ugradi GPS sistem na košnici dobijaće po osam eura. To znači da će uljanik imati sistem za praćenje i biće moguće provjeriti gdje se nalazi, što će kontrolisati udruženja. To smo uradi da bi turisti mogli da obiđu pčelinjak, a mi ćemo znati tačno gdje je lokacija. To je dobra mjera jer GPS neće koštati više od 200 eura i ko god ima 40 košnica isplati mu se jer će dobiti osam eura. Može kupiti GPS i zaraditi. Imamo treću kategoriju pčelara koji neće da budu članovi udruženja, neće da stave GPS i onda će komisija da ga obiđe i može dobiti dva eura po košnci - rekao je Petar Nuculović, šef odjeljenja za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Za biznis ideje u poljoprivredi planirano je 100.000 eura.

– Povraćaj sredstava je 70 odsto od utrošenog, a maksimum 8.000 eura. Javni poziv će biti od sredine aprila i trajaće do septembra. Premije u mljekarstvu smo povećali sa 9 centi na 12 centi za kravlje mlijeko, a na ekstra klasu je 14 centi. Za ovčije i kozije mlijeko premija je 22 centa po litru mlijeka, a za ekstra klasu 24 centa. Ova premija je vrijedna 140.000 eura. Imamo podršku za kupovinu junica. Može da se kupi od jedne do deset. Tu su dvije mjere - kupovina steonih junica starosti od 17 do 24 mjeseca i kupovina tovnih junica. Svako ko kupi junicu po grlu ima 500 eura. To znači da za deset junica može da se dobije 5.000 eura - kaže Nuculović.      

U toku prijavljivanje pčelara i stočara za podršku proizvodnji: Za svaku košnicu po 10 eura subvencije

Nuculović navodi da imaju mjeru "ostali programi u poljoprivredi" za koju je opredijeljeno 45.000 eura.

– Ona je namijenjena poljoprivrednicima i NVO koji se nijesu našli u nekoj od drugih mjera. Najviše mogu da dobiju 70 odsto od investicije, odnosno 4.000 eura bespovratnih sredstava. Imamo mjeru podrška ribarstvu. Pravo imaju svi registrovani ribnjaci na teritoriji grada, a pretpostavljamo da ih ima četiri. Dobiće subvenciju za hranu u iznosu od 70 procenata od utrošene hrane, a najviše 2.000 eura po aplikantu. Za poribljavanje rijeka i jezera NVO ili grupe građana mogu dobiti 80 odsto od utroška za poribnjavanje, odnosno 2.000 eura - rekao je Nuculović.

Za podršku voćarstvu, kako kaže on, uslov je sadnja 30 i više voćaka u toku godine. On objašnjava da će voćar dobiti 70 odsto, a najviše 700 eura.

– Kao druga mjera je podrška za smokvu i nar. Ona je 80 odsto, odnosno 700 eura. Za ovu mjeru važi da mora imati najmanje 30 sadnica. Imamo premije po stablu masline u iznosu od pet eura, ali mora imati pet i više stabala. Najviše može dobiti 1.000 eura. Za nar su isti uslovi. Za smokvu uslovi su isti, a premija je deset eura po stablu - ističe Nuculović.

Premije su obezbijeđene i za one koji imaju manje od deset grla ovaca, krmača i koza.

– Po ovci i jagnjetu dobijaju po 15 eura po grlu, a za ovna 100 eura. Za krmače i vepra premije su po 100, a za prasiće sedam eura. Za koze i jariće po grlu dobiju 15, za jarca 100 eura. Imamo i podršku prerađivačima u poljoprivredi gdje dobijaju najviše 5.000 eura, odnosno 80 odsto povratnih sredstava - navodi Nuculović.

Bez vode nema poljoprivrede

Milovan Ilić iz Bratonožića zadovoljan je predloženim mjerama. Međutim, ističe da su one uzalud kad nemaju vodu.

– Što se Bratonožića tiče uzalud sve mjere ako ne dobijemo vodu. Da nam sve džabe daju uzalud je. Ne možemo se baviti ni poljoprivredom ni stočarstvom kad vode nema. Što će mi ovce ako ne mogu da ih napojim vodom. Mjere su za pohvalu. Povećali su iznos za stočarstvo, odnosno po jagnjetu 15 eura, što je dobro. U odnosu na prošlu godinu ove mjere su mnogo bolje. Sada se subvencionišu i pčelari. Konkurisaću za tu mjeru - kaže Ilić.

Radenko Mijović iz Kuča kaže da ima odličnih mjera i da je šteta da ih poljoprivrednici ne iskoriste. On najvjerovatnije neće konkurisati jer mu trenutno ništa nije potrebno.

– Mene je interesovalo vinogradarstvo i voćarstvo, ali koliko sam vidio više ima za stočarstvo i grane koje su deficitarne. Mjere su dobre i podsticajne. Procjena je vjerovatno bila što fali i to podržavaju i forsiraju. Dali su ove godine i za pčelare podršku, za ribarstvo, ali je najveći dio za stočarstvo - ističe Mijović.

Za hemijsku analizu zemljišta predviđena je 90 odsto podrške, odnosno 250 eura, a odnosi se na maslinare, voćare, vinogradare...

– Imamo i premije u živinarstvu. Jedna podrška je za tovne piliće, koja iznosi po dva eura, a najviše 2.000 eura po aplikantu. Isto je i za koke nosilje. Uslov je da farma ima više od 50 koka nosilja i 50 tovnih pilića. Predviđene su premije u vinogradarstvu i premije za povrtare. Poljoprivrednici mogu da kupe sjeme od povrtarskih kultura kao što je krompir, luk, paprika i svima ispod 600 metara nadmorske visine vraće im se 70 odsto troškova, a najviše 300 eura. Svi koji sade po planinama njima se vraće 80 odsto, a najviše 300 eura - kaže Nuculović.

Programom je predviđena i mjera osiguranje u poljoprivredi.

– Svi koji donesu polisu za osiguranje od recimo 1.000 eura, ministarstvo im vraće 60 odsto, Glavni grad im uplaćuje još 20 procenata tako da dobijaju povratno 800 eura. Imamo i podršku žetvi i sjetvi kukuruza i pšenice - rekao je Nuculović.

On ističe da poljoprivrednici moraju biti registrovanu da bi aplicirali. Kaže da svake zadnje nedjelje u mjesecu posjećuju Uble, Pelev Brijeg, Lijevu Rijeku, Drezgu, Donju Goricu i Barutanu i razgovaraju sa poljoprivrednicima.

– Naša služba im pomaže u izradi biznis plana. Oni kažu ideje, a mi sve ostalo pripremimo da konkurišu. Najčešće pitaju da li mogu konkurisati ako su dobili novac prošle godine. Naravno da mogu čak ove godine dobijaju više sredstava - ističe Nuculović.


 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

31. mart 2025 07:05