
Domaćinstva iz Ulice Miladina Šega Vujoševića na Staroj Zlatici s prvom kišom ili vjetrom ostaju bez napajanja električnom energijom.
Beznaponsko stanje traje satima, a nekada i cijeli dan, pa su se stanovnici za pomoć nekoliko puta obraćali CEDIS-u, ali odgovor nijesu dobili.
Tanja Živković kaže da se desi da struja nestane ujutro i dođe uveče.
– Kada u 16 sati kući dođem s posla ne mogu djetetu spremiti topao obrok, ne možemo učiti, jer tada već padne mrak. Pisali smo dopise CEDIS-u, ali nikada odgovor nijesmo dobili. Snalazimo se pod šterika, a ko ima šporet na drva barem može da kuva. Neshvatljivo je da u 21. vijeku živimo pod šterikama – kaže Živković.
Vlastimir Stefanović kaže da je teško živjeti bez struje.
– Mlađima to lakše pada, nego nama starijima. Uvijek u kući imamo po dvije, tri šterike. Prije 20 godina bilo je i opravdano što nemamo struje, a danas nema opravdanja – navodi Stefanović.
Iz CEDIS-a kažu da je na ovom području prethodnih dana bio problem u napajanju zbog preopterećenja u BTS Stara Zlatica, što je uzrokovalo oštećenje na dijelu elektrodistributivne infrastrukture, koje je u međuvremenu sanirano.
– Mimo ovoga, kvalitet napajanja na ovom području neodvojiv je od problema neplanske gradnje, odnosno od problema nelegalnih priključenja i neplanskog širenja mreže u prethodnom periodu, na koje CEDIS nije mogao da utiče. Posledice ove prakse ne pogađaju isključivo korisnike, već se i CEDIS u svim sličnim naseljima nalazi pred ozbiljnim izazovom, da zatečeno stanje uvede u propisane okvire. Planirali smo izgradnju trafostanice TS 10/0,4 kV "Zlatica lakat" i tri pripadajuća 10 kV kabla, čijom realizacijom bi se riješio problem snabdijevanja ovog traforeona. Investicija je obuhvaćena planom i odobrena od strane Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti, što je neophodan preduslov za otpočinjanje aktivnosti na realizaciji. Iako smo 2020. godine pribavili Odluku o izgradnji lokalnog objekta od opšteg interesa, problem u realizaciji predstavljaju složeni imovinsko pravni odnosi, čija dinamika je neizvjesna i diktira rokove realizacije investicije – kažu iz CEDIS-a.
Oni navode da razmatraju prelazna rješenja, odnosno ugradnju reklozera na dalekovodu, čime bi se skratilo trajanje beznaponskih stanja u slučaju kvarova i ispada određenih djelova dalekovoda.
Коментари (0)
Оставите свој коментар