Pješački prelaz, Ulica 13. jula / - PRINTSCREEN/DAN
01/12/2023 u 10:11 h
Andrijana Dabanović, M. VujisićAndrijana Dabanović, M. Vujisić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Jedna od crnih saobraćajnih tačaka u Podgorici je u Ulici 13. jula: Pješački prelaz opasan po život

Pješački prelaz po sredini Ulice 13. jula, na mjestu gdje se odvaja krak ka dvorišnom dijelu ulice i Ulica Baja Pivljanina, je mjesto gdje su sve češći udesi u kojima učestvuju pješaci. Vozači uoči prelaza ne usporavaju niti ih u tome podstiče asfaltna platforma

Jedna od crnih saobraćajnih tačaka u gradu je pješački prelaz po sredini Ulice 13. jula, na mjestu gdje se odvaja krak ka dvorišnom dijelu ulice i Ulica Baja Pivljanina. Ovaj pješački prelaz je mjesto gdje su sve češći udesi u kojima učestvuju pješaci. Vozači uoči prelaza ne usporavaju niti ih u tome podstiče asfaltna platforma.

Raskrsnica zahtijeva ozbiljno saobraćajno rješenje. Iz pravca grada sa desne strane uključuju se stanovnici iz Momišića, direktno preko trotoara na pješački prelaz. Sa te strane je kompletno naselje Momišići i Malo brdo, ali i OŠ „Sutjeska“ i vrtić „Pčelica“. Sa lijeve strane uključuju se stanari brojnih zgrada, korisnici usluga Doma zdravlja, Studentskog doma, dvorane Venom i tri srednje škole. Veliki broj pješaka sa obje strane su usmjereni na ovaj pješački prelaz.

Osim ovog problema ništa manji nije problem ni sa trotoarima koji se sve češće koriste za kretanje automobila. Preko njih je i biciklistička staza, te tako samo jedno parče ostaje za pješake. O zelenim površinama suvišno je i govoriti, jer to je više blato nego zelena površina. Saobraćajni znaci su postavljeni na mjestima na kojima ne bi trebali da budu iz više razloga, a slučajno ili ne samo sa jedne strane ulice je zabranjeno zaustavljanje.

image

Igor Radojević

-

Radojević: Rješenja ima više, samo da se nadležni odluče

Vještak saobraćajne struke Igor Radojević kaže da je ova raskrsnica crna tačka kada je u pitanju bezbjednost pješaka. Radojević je objasnio kako je
on prešao na ovom prelazu.
– Naišlo je vozilo koje se zaustavilo, vozač  iza nije imao strpljenja da čeka pa je krenuo da obilazi i da ne propusti pješaka. Pretpostavljam da ovakvih situacija puno ima - ističe Radojević.
On ističe da smo svjedoci da na ovoj raskrsnici ima sve više kontakata vozila sa pješakom iz razloga netolerisanja i nepostupanja po pravilu da se pješaku ustupi pravo prvenstva stupanjem na pješački rpelaz.
– Vozači iz Ulice Baja Pivljanina ne mogu drugačije da se uključe na Ulicu 13. jula osim preko pješačkog prelaza. S obzirom na blizinu semafora prema sudu i ka kružnom toku nije moguće postaviti semafore jer bi to usporilo saobraćaj. Jedino
rješenje je da se prelaz izmjesti sa druge strane zajedno sa usporivačem brzine, a da se postavi usporivač ali u manjoj formi ispred ove raskrsnice iz pravca suda. Tako bi sa obje strane vozači usporavali i omogućavali uključenje na ulicu, a pješaci bi bili bezbjedniji. Trajno rješenje bi bilo uklanjanje pješačkog s obzirom na blizinu prelaska na raskrsnici koja je regulisana semaforom. Nije praktično sa aspekta saobraćajnog toka da postoji semafor. Da li je rješenje pasarela koja ne bi arhitektonski remetila izgled kvarta - naveo je Radojević.
Policija bi, kako kaže trebala kontrolisati vozače koji se uključuju iz bočnih ulica, te bi možda na taj način ona bila bezbjednija.
– Postoji par rješenja, samo treba da se nadležni odluče na koji način će regulisati ovu raskrsnicu – ističe Radojević.

Mještani Momišića nijesu sjedjeli skrštenih ruku već su u više navrata apelovali na nadležne da se ulica obezbijedi. Marko Markuš kaže da su česti udesi dokaz da su u pravu.

– Makli su odavde „ležeći policajac“ i postavili platformu koja ničemu ne služi. Mi bi voljeli da su tu semafori. Mog sina je prije četiri godine udarilo auto baš ovdje. Ovo je ozbiljan problem - kaže Markuš.

image

Marko Markuš

-

On ukazuje i da je na početku Ulice Baja Pivljanina znak da je jednosmjerna ulica u pitanju.

– To ništa ne znači, svako jutro prolaze ovuda do škole i vrtića kolima. Nema ni trotoara, imaju loše bicikliste staze, kada je kiša ne možemo da prođemo jer se voda skuplja. Mada najveći problem je pješački prelaz. Niko ne staje pješacima da prođu. Peticijom smo tražili da se zabrani saobraćanje jednosmjernom ulicom u Momišićima. Nije nam se izašlo u susret. Trebalo bi policajac svako jutro da je ovdje – kaže Markuš.

image

Nikola Drobnjak

-

Nakon što je nekako uspio da pređe ulicu na pješačkom prelazu Nikola Drobnjak je prokomentarisao „jedva, gužva, malo lijevo, malo desno između kola i prođem“.

– Ovo je jedan od najnebezbjednijih pješačkih prelaza u Podgorici. Živim u Studentskom domu i često ovuda prolazim. Ulica je problematična, često se vozači tu i svađaju. Saobraćajnica je široka, vozači brzo voze, a i na nezgodnom mjerstu je pješački. Tu treba postaviti semafr ili „ležeći policajac“ da bi vozači namjenski usporili. Ova platforma ne znači ništa, jer je niska. Dobro bi bilo makar ležeći da se postavi da ne ometa saobraćaj u špicu, a da ljudi makar malo uspore. Jedva sam sada prešao ulicu – kaže Drobnjak.

image

Stefan Minić

-

Stefan Minić izbjegava ovaj pješački prelaz jer nije bezbjedan.

– Mora se naći neko bolje saobraćajno rješenje, jer je promet saobraćaja veliki. Tu je škola, u blizini je sud. Ulica je dosta prometna i zapuštena i potrebno je da se sredi. Neophodna je rekonstrukcija. Raskrsnicu bi trebalo regulisati onako kako saobraćajni vještaci utvrde da je najbolje. Zaista je preteško ovdje preći ulicu, jer vozači rijetko staju – navodi Minić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
24. april 2025 05:23