Djeca održala prezentaciju roditeljima / - M.VUJISIć
07/04/2025 u 07:55 h
Andrijana Dabanović, Mićko VujisićAndrijana Dabanović, Mićko Vujisić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

(VIDEO) Radionice o bezbjednosti na internetu u OŠ "Milorad Musa Burzan": Čuvaj sebe i druga na društvenim mrežama

Internet danas igra ključnu ulogu u našim životima jer ga koristimo za komunikaciju, zabavu, posao, učenje...

On nudi brojne prednosti, ali sa sobom nosi i određene rizike posebno kada je riječ o bezbjednosti i privatnosti korisnika. O bezbjednosti na internetu mnogo znaju članovi Informatičke sekcije OŠ "Milorad Musa Burzan" - Daris Dizdarević, Marko Maraš, Matea Racković, Damjan Racković, Aleksa Babić, Maksim Bečić i Nađa Dabanović. Znanje o bezbjednosti na internetu prenose na drugare i u drugim školama i razmjenjuju iskustva sa učenicima škola u kojima održavaju prezentacije. Nedavno su posjetili učenike osnovih škola "Dr Dragiša Ivanović", "Radojica Perović", "Vladika Danilo", "Niko Maraš"...

Direktorica škole Milica Vuković kaže da je ponosna na aktiv informatike zbog odličnih rezultata, naročito jer su uveli dosta inovacija i kreativnih sadržaja. Ona je istakla da su po prvi put djeca bila predavači u drugim školama, kao i da u projektima učestvuju i roditelji.

– Učenici posjeduju veliku informatičku pismenost, odlično baratanje savremenim alatima što se tiče moderne tehnike i tehnologije. Na kreativan, doziran i umjeren način prave prezentacije na kojima se nalaze elementi i sajber nasilja, prednosti i nedostaci upotrebe društvenih mreža, priča se o TikToku, o Instagramu... To je edukativni materijali iz kojeg i učenici i odrasli dosta mogu da nauče. Za to je zadužena profesorica informatike Andrijana Pavićević koja ih usmjerava i koja kvalitetno, uz podršku uprave, vodi tim od početka - kaže Vuković.

image

Andrijana Pavićević

-M.VUJISIć

Andrijana Pavićević, profesorica informatike sa tehnikom, u školi je koordinatorka za projekat "Obrazovanje za digitalno građanstvo" u okviru kojeg se izvode brojne aktivnosti. Sekcijom "Bezbjedno surfovanje internetom" rukovodi od 2018. godine u kojoj su uključeni učenici od petog do devetog razreda škole.

– Učenici su već prepoznati u drugim školama sa kojima imamo saradnju. Razmjenjuju iskustva na aktuelne teme mentalnog razvoja đaka prilikom upotrebe internet tehnologija i upotrebom onlajn sredstava u nastavi. Izuzetni su u vještinama kad je u pitanju ICT tehnologija, a imaju i istaknute prezenterske vještine. Nije dovoljno da samo barataju ili manipulišu programima i hardverskim komponentama, već i da umiju to da iznesu. Oni izvode nastavu i predaju, kao što to radim i ja, i umiju da prenesu znanje. Pogotovo bih pohvalila učenicu petog razreda Nađu Dabanović. Nju posebno ističem jer je učenica petog razreda i to je rijetkost, s obzirom na to da smo do sada imali đake od šestog do devetog razreda. Ovo je prvi put da neko pokaže takve izuzetne rezultate. To je dobra praksa za nas zato što đake pripremam i po dvije godine da bih na kraju mogla sa njima da krenem u projekat - kaže Pavićević.

Sekcija broji 20 članova, a Pavićević kaže da veliki akcenat stavljaju na vršnjačko nasilje, jer je i članica tima za prevenciju i suzbijanje vršnjačkog nasilja u školi.

– Organizujemo brojne sekcije i susrete vezano za sajber buling. Radionice su doprinijele da se djeca u našoj školi osjećaju bezbjedno i da znaju kome da se obrate ako imaju problem. Upoznati su i sa pravilima na društvenim mrežama - kaže Pavićević.

image

Daris Dizdarević

-M.VUJISIć

Učenika Daris Dizdarević ističe da je jako bitno što škola ima ovaj tim koji intenzivno radi.

– Imamo i tim za prevenciju nasilja koji je jako bitan. Od kada imamo sve ove timove đaci su odgovorniji kada koriste internet, koje sajtove treba, a koje ne da posjećuju... - kaže Dizdarević.

image

Marko Maraš

-M.VUJISIć

Da je bitno znati kako se zaštititi na društvenim mrežama smatra Marko Maraš.

– Postoji mnogo hakera koji hoće naše informacije. Ne trebamo ih sa nikim dijeliti, već moramo biti pažljivi i sve raditi u skladu sa pravilima. Ako imamo manje od 13 godina nije baš dobro da otvaramo društvene mreže jer ima mnogo neprimjerenih sadržaja koji nisu prikladni za djecu - ističe Maraš.

image

Nađa Dabanović

-M.VUJISIć

Nađa Dabanović kazala je da se svako sajber nasilje mora prijaviti.

– Ispod fotografija na društvenim mrežama ne smijemo ostavljati ružne komentare jer su onda ta djeca tužna. Takođe, nikada ne smijemo komunicirati da nepoznatim ljudima na internetu i prihvatati razne izazove kada su u pitanju igrice. O svemu tome razgovaramo sa drugarima u drugim školama - kaže Dabanović.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
12. april 2025 12:01