Datum sjednice dogovoren je na jučerašnjem sastanku Borovinić Bojović sa šefovima klubova odbornika. Podgorica je od 1. januara ušla u privremeno finansiranje jer budžet Glavnog grada nije donijet u zakonskom roku, do 31. decembra prošle godine.
–U ponedjeljak će biti sjednica Skupštine Glavnog grada po hitnom postupku sa samo jednom tačkom dnevnog reda - potvrđivanje odluke o privremenom finansiranju. Sjednica je zakazana za 11 časova. Bolje je imati budžet nego privremeno finansiranje, ali smatram da će privremeno finansiranje donijeti mininalnu štetu obzirom da očekujemo da će ono kratko trajati – saopštila je Borovinić Bojović, za „Dan“.
Na pitanje „Dana“ kada će biti održana sjednica gradskog parlamenta na kojoj će biti usvojen budžet Glavnog grada za ovu godinu, Borovinić Bojović navodi da to zavisi od mišljenja Ministarstva finansija.
– Predlagač je Ministarstvu finansija uputio dopis i čeka se njihovo mišljenje kako bi smo se odredili o datumu sazivanja sjednice na kojoj će se raspravljati o budžetu – navela je Borovinić Bojović.
Prema za sada raspoloživim informacijama Glavni grad ne planira da mijenja cifru budžeta utvrđenog na 153 miliona u mandatu gradonačelnice Olivere Injac već samo izmjenu stavke o prenijetim sredstvima za ovu godinu. Neće mijenjati ni strukturu planiranih rashoda. Oni od Ministarstva finansija traže preciznu informaciju da li su u obavezi da ponovo organizuju javnu raspravu potencirajući da već imaju pozitivno mišljenje na budžet utvrđen krajem prošle godine. Pozitivno mišljenje stiglo im je 2. decembra. Iz Glavnog grada je ministarstvu upućena i informacija da su donijeli odluku o privremenom finansiranju za tri mjeseca, od 1. januara do 31. marta, ali i da planiraju da Skupštini Glavnog grada budžet upute što prije.
Upravo ovo „upućivanje Skupštini“ je glavni proceduralni korak koji će presuditi, prema našim informacijama, da li će Glavni grad morati da radi novi budžet. Budžeti lokalnih samouprava i države donose se u proceduri koju propisuje Zakon o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Svjedoci smo ovih dana da je državni budžet blokiran, i da je država prešla na privremeno finansiranje, ali da Vlada ne mora da piše novi jer je predloženi ušao u skupštinsku proceduru. Što se tiče Glavnog grada tu su oprečne informacije.
Ukoliko bi Ministarstvo odgovorilo da je Glavni grad u obavezi da ponovo dostavlja predlog odluke o budžetu to znači da se procedura vraća na početak, počev od novog teksta, slaganja cifri, uzimanja u obzir zahtjeva i predloga budžetskih jedinica, petnoestodnevne javne rasprave, slanja Ministarstva bdžueta na mišljenje pa tek usvajanja. Ovo bi prostom računičom značilo da prije kraja februara odnosno početka marta Glavni grad ne bi imao redovno finansiranje.