Скупштина Србије / - Скупштина Србије
10/12/2021 u 20:20 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Скупштина Србије усвојила измјене Закона о референдуму и народној иницијативи

Тим измјенама неколико чланова се мијења у односу на недавно усвојени Закон о рефередуму и народној иницијативи

Посланици Скупштине Србије изгласали су измјене Закона о референдуму и народној иницијативи. "За" су гласала 193 посланика, односно сви који су били присутни. Закон ступа на снагу у року краћем од осам дана од дана објављивања у Службеном гласнику, посебном одлуком посланика.

Тим измјенама неколико чланова се мијења у односу на недавно усвојени Закон о рефередуму и народној иницијативи.

Прво, укидају се таксе за овјеру потписа, друго неће бити могуће расписати референдум о истом питању у року краћем од четири године, а парламент у року од те четири године неће моћи да донесе одлуку другачију од оне која је потврђена на референдуму.

Омогућава се и да представници овлашћених предлагача буду дио органа за спровођење референдума.

Претходне измјене тог закона усвојене су прије двије недјеље, предсједник их је потписао, а затим предложио Влади дораду и измјену прописа.

Дачић: Покренуте радње за одржавање референдума

Предсједник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је да су већ покренуте радње за одржавање референдума 16. јануара сљедеће године, наводећи да се тај референдум односи само на промјене Устава у области правосуђа, а не на друге области.

 - Тај референдум ће бити одржан 16. јануара и ниједна друга тема у оквиру промјене Устава не може бити предмет тог референдума - рекао је Дачић.

Дачић је у Скупштини Србије рекао да је тај закон донијет како би се ускладио са Уставом из 2006. године.

 - Данас су на дневном реду измјене Закона о референдуму. Чули сте да је предсједник Александар Вучић иницијатор промјена. Он је сам рекао да је прихватио предлоге које је чуо и мишљење грађана који су изражавали одређену бојазан - рекао је Дачић.

Подсјетио је да је предсједник рекао да министри треба боље да процјењују шта грађани мисле о законима, указујући да су измјене Закона о референдуму и повлачење измјена Закона о експропријацији добра прилика да се извуку поуке.

 - Нема ту расправе о категоријама као што су понижења и слично -  рекао је Дачић, одговарајући на новинарска питања и додао да има разлога да се критикују они који нијесу добро процијенили мишљење грађана.

 - Није ово први пут да се неки закони враћају, бавим се политиком 30 година. Постоји много случајева гдје је предсједник враћао одређене законе и то је његово уставно овлашћење - подсјетио је Дачић.

Подсјетио је да је предсједник Републике искористио уставну надлежност и право да врати Скупштини на поновно одлучивање Закон о експропријацији.

Навео је да је Влада повукла тај закон и да се о њему неће изјашњавати, а да он може поново да дође у процедуру онда када Влада процијени да је то неопходно.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 15:36