U mandatu direktora Esmina Bećovića na advokatske usloge potrošeno 968 eura
22/03/2025 u 19:39 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Advokatima za šest godina dali preko 40.000 eura

Upravu za kapitalne projekte u svim sudskim postupcima zastupa Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa, a u mandatu direktora Esmina Bećovića samo u jednom predmetu angažovana je advokatska kancelarija, čije su usluge plaćene 968 eura.

To su "Danu" kazali iz Uprave za kapitalne projekte nakon što je u informaciji Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa za period od 1. oktobra do 31. decembra 2024. navedeno da ta institucija duži niz godina zaključuje ugovore sa različitim advokatskim kancelarijama koje ih zastupaju u upravnim sporovima, iako je pravni zastupnik te institucije – Zaštitnik.

Prema podacima koje su "Danu" dostavili iz Uprave, u periodu 2016–2024. godine (2016, 2018, 2019, 2021, 2022. i 2023.), ta institucija je za advokatske usluge dala 41.575 eura, od čega 35.569 eura jednoj advokatskoj kancelariji i 6.006 eura drugoj. Po godinama, advokatima je 2016. isplaćeno 5.038 eura, 2018 – 6.534 eura, 2019 – 4.961 euro, 2021 – 25.168 eura, 2022 – 2.906 eura i 2023 – 968 eura. Advokatima su usluge plaćane za pravne usluge za zastupanje, pružanje pravne pomoći, izradu projektne dokumentacije...

Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa je u informaciji koju je Vlada razmatrala na sjednici 13. februara naveo da pojedini organi i dalje nastavljaju sa angažovanjem advokatskih kancelarija za zastupanje pred sudovima.

Begović tvrdi da su neki predmeti prioritet Višeg suda: Za zvučna imena nađu sudnice da sude i noću

– Konkretno, u pitanju je Uprava za kapitalne projekte, koja duži niz godina zaključuje ugovore sa različitim advokatskim kancelarijama koje zastupaju tu upravu u upravnim sporovima. Naime, u pitanju je organ koji nema svojstvo pravnog lica, kojem je zakonski zastupnik Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, i koji kao takav nema procesnu sposobnost ugovaranja zastupanja za sebe. U konkretnom će Zaštitnik pokrenuti postupke regresa u odnosu na lica koja su takve ugovore zaključivala i isplaćivala sredstva iz budžeta, što ne predstvalja ništa drugo do zloupotrebu sredstava iz budžeta i zloupotrebu službenog položaja – ocijenjeno je u informaciji Zaštitnika.

Iz Uprave negiraju navode Zaštitnika.

– Ukazujemo da je u tekućem mandatu direktora Uprave za kapitalne projekte Esmina Bećovića samo po jednom predmetu angažovana advokatska kancelarija (kapitalnim budžetom je obuhvaćeno preko 300 projekata), čije su usluge plaćene po dostavljenoj fakturi u iznosu od 968 eura. Sa navedenim je upoznat i Zaštitnik, imajući u vidu da mu je na zahtjev blagovremeno dostavljena kompletna dokumentacija. Očito je da se ne radi o kontinuiranoj niti ponovljenoj aktivnosti, kako se insinuira predmetnom informacijom – navodi se u odgovorima.

Nadaju se da se ne radi o zlonamjernim intencijama

Iz Uprave su kazali da se nadaju da se ne radi o zlonamjernim intencijama i targetiranju Uprave za kapitalne projekte od strane Zaštitnika, pored brojnih drugih državnih organa koji su sprovodili iste i slične aktivnosti.

– A sve u cilju narušavanja ugleda i integriteta Uprave, koja je 2024. godinu završila sa rekordnom finansijskom realizacijom od čak 131 milion eura, a poslovala bez primjedbi Državne revizorske institucije – istakli su iz Uprave.

Kako objašnjavaju, advokatska kancelarija je angažovana za potrebe pripreme žalbe na rješenje državnog organa i bilo ju je neophodno angažovati isključivo kao stručnu pomoć.

– Ističemo da predmetno angažovanje advokatske kancelarije ni u kom slučaju nije bilo za potrebe zastupanja Uprave u upravnim sporovima ili pred sudovima, već kao stručna pravna pomoć. Kao što vam je poznato, Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore ne daje stručnu pomoć, već izdaje stručna mišljenja. Napominjemo da su predmeti Uprave za kapitalne projekte često van okvira imovinsko-pravnih interesa Crne Gore koje Zaštitnik zastupa, a u konkretnom slučaju se odnose i na zaštitu životne sredine. Blagovremenim i proaktivnim odnosom Uprave za kapitalne projekte, navedeno rješenje je pobijeno i vraćeno na ponovno odlučivanje, a naknadno je utvrđeno da do štete po životnu sredinu nije ni došlo. Jasno je kolika bi šteta za državu nastala da je projekat u koji je do sada uloženo više miliona neosnovano obustavljen – rekli su nam iz Uprave.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
22. mart 2025 19:41