
Alimentacionom fondu je od 1. januara do 28. februara podnijeto 60 prijava za isplatu alimentacija, pokazuju podaci iz mjesečnih izvještaja o radu te institucije. Prema podacima za januar, Alimentacioni fond je u skladu sa Zakonom o privremenom izdržavanju djece od 21 primljenog rješenja izvršio isplatu po 19 rješenja centara za socijalni rad u ukupnom iznosu od 20.849 eura, dok je u februaru izvršena isplata po svega dva rješenja u iznosu od 2.310 eura.
Isplata privremenog izdržavanja se u prva dva mjeseca ove godine finanisrala iz državnog budžeta kojim je za ovu namjenu u 2023. obezbijeđen iznos od 500.000 eura.
U Udruženju "Roditelji" kažu da je osnivanje Alimentacionog fonda dobar korak, ali da ostaje da se vidi kako će on u praksi funkcionisati. Prema riječima Dejane Ponoš, ono što je hroničan problem u Crnoj Gori jeste nedostatak servisa podrške roditeljstvu, a naglašava da Alimentacioni fond ne prepoznaje roditelje gdje je drugi roditelj preminuo ili nije poznat, već samo za roditelje koji samostalno vrše roditeljsko pravo.
– Po našem zakonu ne postoji razlika imeđu te dvije kategorije roditelja, ali postoji termin roditelj koji samostalno vrši roditeljsko pravo, kako bi se napravila barem neka razlika u terminološkoj zbrci koja je napravljena. Smatramo da je ipak primjenu zakona trebalo bolje iskomunicirati jer nejasnoća ima i u praksi smo imali situaciju da su roditelji mimo pravosnažne sudske presude morali da prilažu dodatne dokaze da im alimentacija nije isplaćivana. Imamo dosta specifičnih situacija koje treba prepoznati u sistemu i učiniti sve da građanima olakšamo procedure da dobiju ono što pripada djeci – kazala je za "Dan" Ponoš.
Ona je istakla da samohranim roditeljima, kojima je supružnik preminuo, treba obezbijediti podršku kroz neko materijalno davanje, i Udruženje "Roditelji" radi na predlogu podrške.
– Mi tu kategoriju roditelja prepoznajemo kao posebno ugroženu i radimo na predlozima podrške u vidu nekog materijalnog obezbjeđenja i sa tim predlogom ćemo ići prema Vladi. Vjerujemo da će Vlada prepoznati važnost podrške toj kategoriji građana u narednom periodu – kaže Ponoš.
Raniji podaci Monstata sa popisa iz 2011. pokazuju da u Crnoj Gori ima oko 25.000 porodica u kojima je samo majka sa jednim djetetom. Porodica u kojima je samo otac sa jednim djetetom ima preko pet hiljada. Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander ranije je ukazao da stopa siromaštva za jednoroditeljsku porodicu s djecom iznosi 35 odsto, u poređenju sa 25 odsto, koliko je nacionalni prosjek.
Коментари (0)
Оставите свој коментар