Sve manje radnika u CG, ilustracija / EPA-EFE-CLEMENS BILAN
08/11/2021 u 19:29 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Broj zaposlenih manji za 57.000

Vesko Vujanović navodi da će se posledice pandemije još dugo osjećati na crnogorskom tržištu rada, te predlaže da se onima koji su ostali bez posla, a imaju par godina do penzije omogući dokup radnog staža

U Crnoj Gori su na kraju avgusta ove godine, prema podacima Uprave za statistiku (MONSTAT), posao imala svega 145.704 građanina, što predstavlja smanjenje od čak 57.841 u odnosu na prosjek iz 2019. godine, odnosno prije pandemije virusa kovid-19. U prvim mjesecima 2020. godine, odnosno prije početka pandemije broj zaposlenih u januaru je iznosio 193.423, februaru 189.933, a martu kada su otkriveni prvi slučajevi obolijevanja od korone i kada su počela zaključavanja posao je imalo 187.251 građanin. Pad broja zaposlenih pokazuju svi naredni izvještaji Monstata, pa je tako, poređenja radi, u avgustu 2020. posao imalo 172.154 građana, da bi se godinu kasnije taj broj smanjio za 26.450.

U sindikatima navode da je pandemija svakako imala veliki uticaj na pad broja zaposlenih, kao i na rast nezaposlenosti, s obzirom na to da ih je prema evidenciji Uprave za statistiku evidentirano 53.958, dok ih je u 2019. u prosjeku bilo oko 36.000.

ANKETA DANA Situacija je gora nego što se priča i prikazuje

Jero Lješnjak, Bijelo Polje: Situacija nije uopšte dobra. Mladi godinama imaju problema da dobiju posao. Ima tu svega što utiče da se ne zapošljavaju oni koji svojim kvalitetima zaslužuju. Prema zvaničnim podacima veliki je broj onih koji se nalaze na spisku nezaposlenih, a ja mislim da ih je još i više. I to je poražavajuće. Ja imam dva sina sa fakultetskom diplomom. I oba čekaju na posao. Jedan, čak osam godina.

Kujo Kajević, Bijelo Polje: Nije dobra situacija kad je u pitanju nezaposlenost. Stanje je katastrofalno. Ipak, i tu ima dosta nejasnoća, jer se pouzdano ne zna koji je to broj i veliko je pitanje kako uopšte dolaze do ukupnog broja. Ono što nas roditelje muči jeste što mladi ne dobijaju šansu da rade i uvijek se čeka da dođe neko bolje vrijeme. A to vrijeme nikako da dođe.

Milan Todorović, Bijelo Polje: Kakva nezaposlenost i kakvi bakrači. Ko normalan u to može da povjeruje. Niko neće da kaže tačan broj nezaposlenih, iako državne ustanove kojima je to posao često iskazuju, ali onako kako kome u trenutnoj situaciji. Ja sam nezaposlen skoro tri decenije i odustao sam od Biroa rada jer sam vidio da od toga nema ništa. A nijesam imao nekoga da me preko veze zaposli.

Zorica Drakulić, Herceg Novi: Zna se da su najranjivija kategorija samohrani roditelji, penzioneri sa minimalnim penzijama, stari i bolesni. Ova situacija nije od juče, nego traje mnogo godina unazad, a kovid je samo znatno pogoršao status osiromašenih porodica. Mi kao volonteri teško izazimo na kraj da svima pomognemo, ali zahvaljujući divnim i humanim ljudima, koji uprkos svojim finansijskim teškoćama žele da pomognu drugom, nekako uspijevamo. Ne praktikujemo da novac dajemo na ruke, nego ili kupujemo namirnice za porodice u stanju socijalne potrebe ili plaćamo zaostale račune, kirije i slično.

Slađana Kovačević, Herceg Novi: Kriza je vidljiva, duboka i sada već dugotrajna. Vlada mora osmisliti pakete pomoći za ljude koji su ostali bez posla. Mora naći načina da obuzda inflaciju. Takođe, mora iznaći načine da stimuliše poslodavca da ne otpuštaju radnike. Čitave porodice žive na ivici egzistencije, a najteže zasigurno samohrani roditelji i penzioneri.

Rada Matović, Herceg Novi: Tržišite rada u Crnoj Gori je već dobrano bilo načeto i prije pandemije virusa korona. U takvom sistemu, radnik je postao socijalna kategorija. Pandemija je donijela nove izazove poslodavcima, no Vlada je apsolutno adresa iz koje moraju poteći rješenja, poput paketa pomoći nezaposlenimima i stimulacije poslodavcima da radnike ostave na poslovima itd.

M.N. – K.M.

Predsjednik Udruženog sindikata državnih institucija Vesko Vujanović navodi da će se posledice pandemije još dugo osjećati na crnogorskom tržištu rada, te predlaže da se onima koji su ostali bez posla, a imaju par godina do penzije omogući dokup radnog staža.

– To je nekad postojalo u srećnim vremenima za radnike. Sada država to treba opet da omogući kako ti ljudi ne bi postali socijalni slučajevi, nego da sami dokupe radni staž. Takođe, država mora raditi na poboljšanju stanja u privredi, jer vidimo da je sve manje zaposlenih. Vidimo da Vlada ima predlog plana "Evropa sad", pa treba mu dati šansu, ovi koji kritikuju neka predlože bolji, pa da razmatramo – navodi Vujanović.

Generalni sekretar Saveza sindikata Duško Zarubica kaže da mu podaci Monstata nijesu najlogičniji, jer oni nijesu primijetili drastičan pad zaposlenosti.

– Kada posmatramo naš sindikat članstvo je na istom broju, sindikalna članarina je redovna, pa čak imamo i rast. Zaista ne znam za toliku razliku na koju ukazuje Monstat, jer mi jesmo primijetili da ima pada zaposlenosti, ali ne u toj mjeri koju pokazuju njihovi podaci – kaže Zarubica.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
15. april 2025 14:48