Prethodne sedmice registrovano je 25 laboratorijski potvrđenih slučajeva gripa i 33 RSV infekcije. U istom periodu nije bilo potvrđenih slučajeva kovida-19.
Iz Instituta ističu da se kao najbolja mjera prevencije protiv RSV infekcija primjenjuje pasivna imunoprofilaksa – primjena monoklonskih antitijela – palivizumab, zaštićenog naziva Synagis®, koja se sprovodi u Institutu za bolesti djece KCCG kod indikacionih grupa prema Programu vakcinacije u Crnoj Gori.
Od početka nadzora nad ovim virusima, 29. septembra, broj RSV infekcija veći je skoro tri puta od registrovanih slučajeva gripa. Od RS infekcije najčešće su obolijevale bebe (jednogodišnjaci).
– Od početka sezone nadzora 2025/26 (20.septembar) registrovano je 36 laboratorijski potvrđenih slučajeva gripa, a prema izvještajima iz primarne zdravstvene zaštite, ove sedmice se uočava blagi porast aktivnosti gripa u Crnoj Gori. Do sada je zabilježeno 87 laboratorijski potvrđenih RSV infekcija, uz vidljiv porast udjela pozitivnih uzoraka, naročito među djecom mlađom od pet godina, što je očekivano za ovaj period godine – saopštili su iz Instituta za javno zdravlje.
U posljednja dva mjeseca, među 97 oboljelih od RSV virusa bilo je 59 beba, dok je 18 inficirane djece u dobi od jedne do četiri godine. Infekcija je laboratorijski potvrđena i kod troje djece starosti od pet do devet godina. Troje oboljelih je u starosnoj grupi od 24 do 64 godine, a četvoro imaju preko 65 godina.
Kada se radi o gripu, najviše oboljelih registrovano je među djecom od jedne do četiri godine.
Od 29. septembra do prošle sedmice, u kojoj nije bili registrovanih slučajeva, virus korona potvrđen je kod 214 osoba, od kojih je većina bila starosti od 20 do 64 godine.
– Od početka sezone intenzivnog nadzora nad gripom (29. septembar) zaključno sa 30.11.2025. godine, na prisustvo virusa gripa testirano je 465 uzoraka, od čega je 37 bilo sa pozitivnim rezultatom (8 odsto). Svi potvrđeni slučajevi infekcije uzrokovani su virusom gripa tip A. Suptipizacija je odrađena za 35 uzoraka i infekcija podtipom A/H1 otkrivena je kod 18 uzoraka (51 odsto), dok je podtip A/H3 potvrđen kod 17 uzorka (49 odsto) – naveli su iz Instituta.
IJZ je uputio više dopisa i apela sa preporukama mjera i aktivnosti svim zdravstvenim ustanovama, ustanovama za smještaj korisnika iz oblasti socijalne i dječje zaštite, kao i drugim nadležnim institucijama, kako bi se što bolje pripremili za sezonu gripa.
– Akcenat je na zaštiti najranjivijih grupa – starijih osoba i osoba svih uzrasta koje imaju hronična oboljenja ili stanja. Takođe, stacionarne zdravstvene ustanove i ustanove socijalne i dječije zaštite trebalo bi već sada da uvedu dodatne kontrole tokom posjeta i da ih sprovode na restriktivniji način (ili ih u potpunosti obustave), kako bi se smanjila vjerovatnoća širenja infekcije u samim ustanovama – upozoravaju iz IJZ.
Vakcinacija protiv sezonskog gripa za 2025/2026. godinu u Crnoj Gori započela je 20. oktobra i sprovodi se u svim domovima zdravlja. Zaključno sa 3. decembrom, vakcinisano je 17.840 osoba.
– Pored vakcinacije kod osoba u povećanom riziku koje razviju simptome gripa, važna je i pravovremena primjena adekvatnih antivirusnih ljekova (bez obzira na vakcinalni status), kao što su ljekovi iz grupe inhibitora neuraminidaze (kao što je oseltamivir – zaštićenog naziva Tamiflu®). Ovi ljekovi primjenjuju se isključivo uz nalog ljekara nakon procjene odnosa koristi i rizika – objašnjavaju iz IJZ.
