
Direktor Specijalne pshijatrijske bolnice u Kotoru Aleksandar Mačić kazao je u razgovoru za "Dan" da su lani zabilježili 800 prijema, odnosno 20 odsto više nego godinu ranije. Ukazuje da je to veliki broj prijema imajući u vidu ograničene kapacitete bolnice koja ima 240 kreveta, od kojih 110 zauzimaju hronični pacijenti, stanari bolnice (porodice ih "zaboravile", socijalna služba ne može da ih prihvati, a 70 "sudski").
– Kada se to uzme u obzir, u stvari baratamo sa 60 slobodnih kreveta. Sudovi nas "bombarduju" sudskim pacijentima. Oni lako ulaze, lako im se daju mjere liječenja, i kada treba i kada ne treba, a teško odlaze. U 2021. smo na sudskom odjeljenju imali 14 prijema, ali je mnogo njih smješteno na drugim odjeljenjima pošto sudsko ima svega 27 kreveta. Imamo tu i četvoro koji su izvršili najteža krivična djela, kao što su ubistva, teška nasilja. Oni su ovdje zbog bolesti, nijesu nam toliki problem iako dugo ostaju. Problem su oni kojima se izriču mjere sa "bitno smanjenom uračinljivošću". Oni imaju neki problem, ali su bili svjesni kada su počinili krivično djelo. Od tih je ovdje najveći broj narkomana; vade se na narkomaniju, pa umjesto da idu u zatvore, dolaze ovdje, to je problem. Jer kada ih olako šalješ u bolnicu, popunjavaš krevete, izjavio je Mačić u razgovoru za "Dan" dodavši da bolnica nema obezbjeđenje, osim na sudskom odjeljenju, što ustanova plaća iz svojih sredstava.
Problematično je, navodi, i Odjeljenje za liječenje bolesti zavisnosti od narkomanije i alkoholizma gdje su minule godine imali čak 137 prijema. Odjeljenje ima svega 21 krevet, od kojih je devet za zavisnike od narkomanije.
– Pokušavam promijeniti politiku prijema; da neko ne može biti sto puta na liječenju, a drugi nijednom. Da se prima po redosledu, vrši zakazivanje, ali i sudovi tu ubacuju, čime nam dosta blokiraju rad. Potrebe za liječenjem zavisnosti u Crnoj Gori su ogromne, a mi imamo 21 krevet. Vrlo često javljaju se isti ljudi, svake godine dolaze da tu ljetuju. Pomalo im tu i sudovi pogoduju; zašto je tako to bi trebalo njih pitati, konstatuje dr Mačić.
Prošle godine u bolnici je bilo 15 smrtnih ishoda, a u pitanju su stariji ljudi, pacijenti koji su dugogodišnji "stanari" bolnice.
– Nije bio nijedan sumnjiv. U bolnici uvijek umiru, ali je ranije bilo i nekih ekscesa da se čovjek uguši. Toga prošle godine nije bilo. Mora se voditi računa o bolesnicima koji su zbog djela u opasnosti po sebe i druge. Međutim, nemamo dovoljno osoblja da sve to prati, jer su u smjeni svega dva tehničara, objašnjava direktor i ističe da od jula 2021, kada je preuzeo rukovođenje bolnicom, nije bilo ekcesa, ali postoji problem u održavanju discipline među pacijentima.
Što se tiče planova za 2022, prvi je da se ustanova održi u finansijskom smislu, te da se renoviraju određena odjeljenja za šta treba da se obezbijede sredstva i nađu partneri ili da u taj posao novac uloži država.
– Kada bi se držali standarda, ona mogu da prime 150 do 160 pacijenata. Ovo je kompleks od 2 hektara, a nije adekvatan. Bolnica je paviljonskog tipa. U paviljonima se nalaze samo sobe, nema radnog prostora. Zato smo mislili da na najvećem objektu, gdje je smješten i najveći broj odjeljenja, uklonimo krov koji je svakako za renoviranje i da se dogradi potkrovlje. Moraju se renovirati kuhinja i vešeraj, nemamo ni lift, upozorava Mačić.
Ustanova ima 166 zaposlenih, od čega 13 ljekara. Nedostaje još 50 radnika. Po novoj sistematizaciji radnih mjesta, trebalo bi da ima 220 zaposlenih.
– Plate su redovne, ali materijalni troškovi kasne tri mjeseca. Prije nekoliko dana smo dobili za novembar mjesec, zaključio je direktor kotorske Bolnice za psihijatriju koja trenutno po raznim osnovama ima dugovanja od 220 hiljada eura.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar