Druga radionica protiv buke / - MERS
19/12/2024 u 14:44 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Druga radionica posvećena kontroli buke u životnoj sredini

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, uz podršku Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), organizovalo je drugu po redu radionicu posvećenu kontroli buke u životnoj sredini, sa stručnim organizacijama i laboratorijama.

Tamara Đurović, šefica Odsjeka za jonizujuća i nejonizujuća zračenja, nuklearnu i radijacionu bezbjednost, u okviru kojeg se, između ostalog, nalazi zaštita od buke u životnoj sredini, pozdravila je prisutne i zahvalila UNOPS-u, koji je podržao aktivnosti Ministarstva u ovoj oblasti u najznačajnijem trenutku integracionog procesa Crne Gore u Evropsku uniju (EU).

Đurović je kazala da su sve infromacije o stanju životne sredine zagarantovane članom 23 Ustava Crne Gore, Zakonom o životnoj sredini i Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini, kada je riječ o buci.

- Konkretno, kada govorimo o pregovaračkom Poglavlju 27 – Životna sredina i klimatske promjene, za podoblast – buka – definisana su završna mjerila koja je potrebno ispuniti u narednom periodu, kako bi se postigla interna spremnost za privremeno zatvaranje potpoglavlja. Mjerila se odnose prvenstveno na izradu strateških karata buke, akcionih planova za upravljanje bukom za aglomeraciju i pokretanje kampanja za podizanje nivoa javne svijesti i dalje korišćenje centralizovanog informacionog sistema u okviru Agencije za zaštitu prirode i životne sredine - navela je ona.

Đurović je informisala prisutne da je u okviru saradnje sa UNOPS-om po prvi put izrađen Vodič za menadžment bukom u životnoj sredini, te da je pružena ekspertiza i u dijelu usklađivanja sa pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti.

- EU je takođe pozvala Crnu Goru da kontinuirano usklađuje svoj nacionalni pravni okvir sa pravnom tekovinom Unije. Što se tiče svih do sada registrovanih izazova, cijenim da će donošenjem novog Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, koji je u pripremi, biti jasno razgraničene nadležnosti komunalne inspekcije i policije što se u postojećem Zakonu u praksi pokazalo kao nedovoljno efikasno, a i prenijeće se odredbe nedavno donijete Direktive u ovoj oblasti - rekla je Đurović, uz očekivanje da se saradnja u izradi novog Zakona i pratećih podzakonskih akata nastavi sa UNOPS-om u narednom periodu.

Navela je da radionica ima za cilj upoznavanje sa osnovnim procedurama za mjerenje, proračun i ocjenu buke u životnoj sredini i unapređenje postojećih znanja, upoznavanje sa metodologijom za izradu strateških karata buke i akcionih planova zaštite od buke u životnoj sredini, sticanje praktičnih znanja kroz primjere. Takođe, ova radionica ima za cilj ispunjavanje obaveza iz završnog mjerila za podoblast buka a koje se odnosi na podizanje nivoa javne svijesti.

Đurović je na kraju zahvalila i koleginici Mileni Spičanović Bulatović koja je projektom sa UNOPS-om planirala aktivnosti i organizovala obje radionice.

Marina Vuković, koordinatorka za Crnu Goru, je u završnom dijelu pozdravila prisutne i informisala ih da se radionica organizuje u okviru višegodišnjeg zajedničkog programa UNOPS-a i Vlade Kraljevine Norveške pod nazivom “Znanjem do reforme na na Zapadnom Balkanu”, a cilj programa je da ojača institucionalne, administrativne kapacitete, kao i normativni okvir i njegovu primjenu u praksi.

Vuković je zahvalila Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera na organizaciji radionice, podsjetivši da je UNOPS izabrao vrhunskog eksperta, g-dina Momira Praščevića kao odgovor na njihove jasno iskazane potrebe.

Ohrabrila je učesnike/ce da podijele svoje impresije o samoj radionici kao i da iskažu svoje potrebe za daljim intervencijama u ovoj oblasti koje bi potencijalno mogle biti podržane u okviru programa.

Na radionici su učestvovali predstavnici tehničkih servisa i laboratorija: Institut za javno zdravlje, D.O.O. „Centar za ekotoksikološka ispitivanja“, Institut „SIGURNOST“, Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu, WINSOFT, D.O.O. „PRO ZNR“, D.O.O. „MONTINSPEKT“ kao i predstavnice Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Tamara Đurović, Milena Spičanović Bulatović, Slavica Braunović, Maja Raičević i Vesna Vučinić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. decembar 2024 14:45